Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nemocenské po skončení pracovního poměru

07.05.2014

Dobrý den, pracovala jsem 2 roky u zaměstnavatele, kde jsem skončila 8.10.2013, pak jsem šla na ÚP, kde jsem až do ledna dostávala dávky a pak znovu nastoupila na zaměstnání. Tam jsem ovšem zjistila, že jsem těhotná a zaměstnavatel se mnou ukončil PP dohodou k 12.5.2014 Momentálně jsem na neschopence. Už vím, že budu mít nárok na mateřskou v rámci ochranné lhůty (nástup 24.7.), ale jak je to s nemocenskou? Také by se na ní měla vztahovat ochranná lhůta. Musíme tedy ukončit neschopenku a jít znovu na ÚP a být až do mateřské bez peněz a nebo mohu zůstat na neschopence a budou mi vypláceny dávky? Musím si pak platit zdravotní pojištění?
Děkuji za radu.

Vážená paní, pokud Vás lékař uzná práce neschopnou, můžete být na nemocenské až do nástupu na PPM.
Je-li zaměstnanec nemocen po celý kalendářní měsíc, pojistné se neodvádí. V době nemoci (přesněji v době čerpání pracovního volna pro důležité osobní překážky v práci podle § 191 zákoníku práce) kratší než celý kalendářní měsíc se minimální vyměřovací základ snižuje na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů.
Snížení minimálního vyměřovacího základu platí po celou dobu nemoci, a to bez ohledu na to, zda zaměstnanec:
nemá nárok na výplatu příjmů (první tři pracovní dny a nepracovní dny od 4. dne nemoci),
má nárok na náhradu mzdy (od 4. do 21. pracovního dne nemoci),
má nárok na nemocenské z nemocenského pojištění (od 22. kalendářního dne nemoci – za kalendářní dny).
Jestliže je při pracovní neschopnosti poskytována náhrada mzdy v případech a ve výši stanovené zákonem, je podle ustanovení § 6 odst. 9 písm. t) zákona č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, osvobozena od daně z příjmu ze závislé činnosti, proto nepodléhá odvodu pojistného. Pokud by však zaměstnavatel nadstandardně poskytl náhradu mzdy i za první tři pracovní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo nad výši stanovenou zákonem, je tato náhrada u zaměstnance zdaněna včetně odvodu pojistného na zdravotní pojištění.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.