Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konec rodičovské dovolené - další těhotenství

03.05.2014

Dobrý den, jsem v poněkud komplikované situaci a potřebovala bych poradit. Momentálně mám v zaměstnání neplacené volno pro péči o dítě do 4 let do 30.7. 2014, na které jsem se domluvila se zaměstnavatelem (smlouva na dobu neurčitou). Předtím jsem byla tři roky na RD, které předcházela nemocenská z důvodu rizikového těhotenství (od 3. měsíce těhotenství). Momentálně žiji s manželem v Itálii a jsem znovu těhotná, datum předpokládaného porodu mám v 25. října 2014. Tzn. nepovede se mi plynule přejít na další mateřskou, budu tam mít asi dva měsíce, kdy bych se teoreticky měla vrátit do práce. Prozatím nejsem vedená jako riziková v těhotenství. Jak se mám tedy domluvit se zaměstnavatelem, když žiji v jiném státě a nastoupit do práce na dva měsíce by asi stejně nemělo smysl? (moji práci vykonává někdo jiný). Zadruhé by mě zajímalo, jak se bude počítat výše mojí RD a MD. V průběhu třetího roku MD a částečně i v době neplaceného volna jsem měla v ČR živnostenský list na vedlejší pracovní činnost, při které jsem si přivydělala 38 000Kč a po podání daňového přiznání jsem doplácela 1000Kč na zdravotním, k platbě sociálního jsem se nepřihlásila. Zároveň jsem letos tady v Itálii vykonávala pracovní stáž jednoho z evropských programů, za který jsem od září 2013 až června 2014 dostávala zhruba 20 000Kč od české agentury, která má tento program na starosti (to už jsem měla neplacené volno v zaměstnání. Tato částka ale není plat, je to finanční příspěvek na pobytové náklady, takže z toho neplatím daně ani nic neodvádím. Má otázka je, z jaké částky se mi tedy bude vypočítávat RD a MD? Jen mám obavy, aby to nebylo z mé OSVČ, protože to byl jen velmi nízký přivýdělek. Potřebovala bych vědět, s čím mám tedy počítat. Podotýkám, že předchozí příspěvek v RD jsem měla na základě toho, že se ČR stala druhým státem výplaty, jsem stále pojištěná u VZP od které mám formulář E106 pro ošetření v IT. Nicméně v červnu tohoto roku se celá rodina stěhujeme do ČR a dítě se také narodí v ČR. Pracovní poměr v ČR mi bude trvat, proto počítám s nárokem na příspěvek RD a MD z ČR. Olouvám se za dlouhý dotaz, ale přijde mi, že jsem v poněkud nestandardní situaci a nevím, jak to řešit. Velice děkuji za radu.

Dobrý den.
Co se týče mezidobí mezi skončením neplaceného volna a nástupem na další mateřskou dovolenou, doporučuji Vám pokusit se se zaměstnavatelem dohodnout na prodloužení neplaceného volna.
V souvislosti s narozením dalšího dítěte budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z Vašeho zaměstnání.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená, neplacené volno) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Ze samostatné výdělečné činnosti Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne, neboť tato činnost nezaložila Vaší účast na nemocenském pojištění. Peněžitou pomoc v mateřství neovlivní ani zmiňovaný příspěvek na pobytové náklady.
Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Bližší informace naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/2.

Upřesnění mého předchozího dotazu: Finanční příspěvek EU k mé pracovní stáži je ve smlouvě přesně formulován jako grant EU. Zároveň podnikání jako OSVČ vedlejší trvalo od 27.7.2013 do 23.12.2014, tedy částečně pri pobytu na RD a částečně při neplaceném volnu v zaměstnání. V den nástupu na druhou mateřskou cca v září 2014 tedy už půl roku nebudu OSVČ.
Omlouvám se, ale napadlo mě, že to může být důležitá informace k mému dotazu ohledně výpočtu PPM.
Velice děkuji

Dobrý den,
doplněné informace na předchozí odpovědi nic nemění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.