Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: dávky státní sociální podpory, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení

01.05.2014

Dobrý den,
Jsem studentka SŠ 19 let, ovšem od října bych měla nastupovat na VŠ asi 250 km od mého nynějšího bydliště. Mám v plánu přestěhovat se cca 80 km od VŠ, do bytu kamaráda, který mi nabídl za cenu cca 4000+energie tam bydlet. Na konečné částce jsme se zatím nedomluvili.Bohužel rodiče jsou ve špatné finanční situaci, matka má minimální mzdu a otec je zadlužený,nezvládá ani zajišťovat řádně sám sebe,tudíž mi nejsou ochotni přispívat na studium a náklady spojené s ním. Nejsou schopni dát mi celkem víc,než 3000 Kč/měs. Napadlo mě zkusit přídavek na dítě a poté příspěvek na bydlení, ovšem nevím,zda-li mám nárok a co mám udělat pro to,abych nárok měla,hlavně na PnB. Trvalý pobyt si tam budu moci nechat udělat. Žádám o radu,jak budou posuzovány mé příjmy, popřípadě co mám udělat pro to,abych mohla celodenně studovat VŠ. Děkuji

Dobrý den,

pokud budete nadále studentka vysoké školy a není Vám více než 26 let, jste nadále považována za nezaopatřené dítě, podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Pokud splňujete podmínky na dávku (přídavek na dítě), můžete jako zletilé nezaopatřené dítě žádat dávku sama na sebe.

Pro přídavek na dítě platí následující:
Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.
Věk nezaopatřeného dítěte Přídavek na dítě v Kč měsíčně
do 6 let 500
6 – 15 let 610
15 – 26 let 700
Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba prokázat rozhodný příjem.

Co se týká příspěvku na bydlení, tak tato dávka přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu a současně se skutečným bydlištěm v bytě. Obě podmínky se vztahují nejen na oprávněnou osobu (žadatele), ale také na všechny společně posuzované osoby. Obě podmínky trvalý pobyt i faktické bydlení v bytě musí být splněny současně.

Ke vzniku nároku na příspěvek na bydlení je nutné splnit současně dvě podmínky. První z nich je, že náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % příjmů celé rodiny (v Praze 35 %). Zároveň musí ona třetina příjmů rodiny být nižší než tzv. normativní náklady na bydlení, které stanovuje zákon o státní sociální podpoře.

Výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech.

Žádosti vyřizují krajské pobočky a kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR (ÚP ČR) podle místa trvalého pobytu. Adresu kontaktního místa naleznete na integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) - http://portal.mpsv.cz/ssp/local nebo osobně přímo v místě bydliště.

Žádosti se podávají na příslušných tiskopisech MPSV ČR, které naleznete v elektronické podobě na internetových stránkách http://forms.mpsv.cz/sspforms v sekci Formuláře státní sociální podpory nebo je v tištěné podobě získáte přímo na příslušném úřadě.

Jen zmíním, že výživné vždy předchází nároku na pomoc od státu. Dle Občanského zákona vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, dokud děti nejsou samy schopny se živit. Z § 913 daného zákona vyplývá, že výživné by mělo vycházet ze schopností, možností a majetkových poměrů rodičů a Vašich potřeb. Je možné, že daný úřad práce bude po Vás vyžadovat doklad o plnění vyživovací povinnosti rodičů.

Další možností, jak zvýšit příjem je pokusit se např. v místě Vš nalézt nějakou brigádu či ještě lépe práci na snížený úvazek nebo zkusit zjistit podmínky stipendia na dané Vš.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.