Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání a podnikání rodičů

10.05.2014

Dobrý den, jsem v 8 tt a termín porodu mám 11. 12. 2014. Bohužel můj současný zaměstnavatel v minulém týdnu upadl do komatu a je udržován v umělém spánku (naděje je bohužel mizivá). Vzhledem k tomu, že jsme ve firmě v podstatě pouze my dva, nevím, co se mnou teď v této situaci bude. Vím, že zaměstnání zaniká ke dni úmrtí zaměstnavatele. Jak mám však postupovat v této situaci netuším. Kdo mi vystaví potvrzení o zaměstnání a případně další doklady, které budu potřebovat pro úřad práce a následně pro sociálku kvůli peněžité pomoci v mateřství. Může mi dát někdo výpověď, když jsem těhotná? Ale kdo by mi ji vlastně mohl dát, když zaměstnavatel "nemůže"? A po kom požadovat výplatu mzdy? Mohu se bránit já výpovědí, kdyby mi mzda vyplacena nebyla do 15 dnů od splatnosti a následně požadovat odstupné, když zaměstnavatel vlastně není fyzicky schopen splatnost mzdy dodržet? Omlouvám se za rozsáhlý dotaz, ale moc si nevím rady a k takovéto situaci jsem informace nikde nenašla. Děkuji!

Dobrý den,

Váš případ je opravdu velice neobvyklý– uvedenou situaci právní předpisy nepředpokládají, a tudíž ani přímo neřeší.

Doporučovala bych Vám obrátit se na rodinu zaměstnavatele a pokusit se zjistit, zda pro uvedené případy není ustanoven nějaký zástupce, opatrovník apod.

Pokud nikoli, pak je třeba vycházet ze situace, že Váš pracovní poměr stále trvá. Případnou skutečnost, že Vám zaměstnavatel nepřiděluje práci, by bylo tudíž třeba považovat za překážku v práci na jeho straně. Máte nárok na mzdu. Pokud Vám nebude řádně vyplacena, můžete postupovat podle § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) a okamžitě zrušit pracovní poměr. Okamžité zrušení pracovního poměru byste v tomto případě zaslala zaměstnavateli na adresu jeho trvalého bydliště s doručenkou a bylo by doručeno tzv. fikcí, tj. uplynutím úložní lhůty na poště, a pracovní poměr by skončil dnem doručení (fikcí). V případě, že zaměstnavatel nespolupracoval ani např. s mzdovou účetní, bylo by třeba se obrátit na úřad práce a dohodnout se, jak nahradit potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku, abyste se mohla evidovat u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání a měla nárok na podporu. Obdobně byste musela postupovat vůči příslušné zdravotní pojišťovně a OSSZ.
V případě, že byste byla (např. v souvislosti s těhotenstvím) v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě (tj. ve lhůtě 7 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání) uznána práce neschopnou, náleželo by Vám od 15. dne kalendářní nechopnosti nemocenské, s příslušnou žádostí byste se musela opět obrátit přímo na příslušnou OSSZ.

Výpověď byste v době těhotenství mohla obdržet pouze od zaměstnavatele, resp. jeho zástupce z důvodu rušení zaměstnavatele (ukončení podnikání).
Pro případ, že by došlo k úmrtí zaměstnavatele, pak je třeba postupovat podle § 342 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). Nedojde-li po smrti zaměstnavatele ze strany oprávněných osob (dědic, pozůstalý manžel, vykonavatel závěti apod.) k pokračování v živnosti dle příslušného ustanovení živnostenského zákona, pak pracovněprávní vztah smrtí zaměstnavatele zaniká.
Povinnost vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání přechází na místně příslušný (podle místa činnosti zaměstnavatele určený) úřad práce - krajskou pobočku. Úřad práce vystaví zápočtový list jen, pokud ho o to zaměstnanec požádá a předloží mu potřebné doklady.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.