Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další peněžitá pomoc v mateřství

02.05.2014

Dobrý den, končí mi RD, jsem těhotná, ale mateřská mi přímo nenaváže, mám následující dotazy:
Moje rodičovská dovolená končí 9. května (tj. datum narození dcery), takže předpokládám, že nástup do zaměstnání by teoreticky měl proběhnout 10. května - je to tak? Na další mateřskou dovolenou můžu nastoupit nejdříve koncem května (TP 22.7.), budu muset být nějakou dobu v pracovní neschopnosti (jednak aktuálně není místo, při prvním těhotenství jsem byla na PN od 5. měsíce kvůli "rizikovosti pracoviště"). 10. května je sobota (pracoviště - lékárna má ten den otevřeno). Od kdy by měla být vypsána neschopenka? Chápu, že nejlépe od toho 10. 5. (nebo 9.5. ?), ale kontrola u lékaře mi vychází spíš na následující úterý - pokud by byla neschopenka vypsána až od pondělka, jak to bude s víkendem - nevznikne mi tam nějaký "dluh" na pojistném - nebo je to automaticky povinen zaplatit zaměstnavatel? Zaměstnavatel (s.r.o.) aktuálně nevykazuje žádnou aktivní činnost (jen odhaduji, že má příjem z pronájmu, lékárnu převzal jiný provozovatel), po ekonomických tlacích jsem zůstala jediným zaměstnancem (v podstatě mrtvou duší, neboť jsem nebyla "řešitelná" případným odstupným s ohledem na rodičovskou dovolenou, resp. následné těhotenství...) Pokud zaměstnavatel bude tvrdit, že nemá žádný příjem, mám nějakou možnost se "bránit"? Na koho se případně pak obrátit?
Ráda bych nastoupila na MD už 8 týdnů před TP - je to v případě neschopnosti možné, resp. mohu si o tom sama rozhodnout?
A ještě rovnou další věc - MD mi skončí těsně před koncem roku, vznikne mi nárok na dovolenou (dle prac. smlouvy 5 týdnů), které budu muset ale tím pádem "čerpat"(resp. budou mi teoreticky vyplaceny) až v lednu - bude to nějaký problém?
Předem velmi děkuji za odpovědi.

Vážená paní,

není rozhodující datum, od kdy Vás zaměstnavatel uzná dočasně pracovně neschopným, může to být i během rodičovské dovolené, ale i v pondělí 12. Května. První tři dny dočasné pracovní neschopnosti Vám nenáleží žádné finanční zabezpečení. 4.-14 den Vám náleží náhrada mzdy v dočasné pracovní neschopnosti od zaměstnavatele a od 15. Dne nemocenské. Náhrada mzdy ani nemocenské nenáleží po dobu rodičovské dovolené. V případě, že Vás lékař uznal dočasně pracovně neschopnou v pondělí 12.května nemusíte doplácet pojistné na zdravotní pojištění a ani zaměstnavatel. V důchodovém pojištění Vám běží náhradní doba důchodového pojištění
Ačkoliv budete v dočasné pracovní neschopnosti, je možné nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství počátkem 8. Týdne před očekávaným dnem porodu. O tom rozhodujete Vy.
Pokud se týká dovolené, nebude to problém, na čerpání máte nárok, ale nevznikne Vám nárok na čerpání dovolené za celý kalendářní rok, ale dovolená se bude krátit. Jelikož „odpracujete“ čerpání mateřské dovolené 60 pracovních dnů a Váš pracovní poměr trvá celý kalendářní rok, vznikne nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. V důsledku delší nepřítomnosti v práci dochází ke krácení dovolené. Dovolená se krátí za dny rodičovské dovolené nebo za dny dočasné pracovní neschopnosti. Dovolená se krátí takto: za prvních 100 zameškaných pracovních dní o 1/12 a za každých dalších 21 pracovních dní o další 1/12).
Jestliže zaměstnavatel Vaše pracovní místo zrušil, náleží Vám při skončení pracovního poměru z tohoto důvodu odstupné. Jestliže Vám zaměstnavatel odstupné nevyplatí, potvrdí tuto skutečnost na Potvrzení pro úřad práce. Úřad práce Vám vyplatí tzv. kompenzaci. Kompenzaci poskytuje úřad práce uchazeči, kterému vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale nebylo mu ve stanoveném termínu vyplaceno odstupné. Kompenzace se poskytuje za dobu od zařazení do evidence do uplynutí doby, po kterou uchazeči náleží zákonné odstupné. Výše kompenzace činí
• 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Údaj o výši průměrného čistého výdělku je uveden v Potvrzení o zaměstnání, které je zaměstnavatel povinen vydat při skončení zaměstnání na žádost zaměstnance. Vzor Potvrzení je možno získat na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/formulareobcana;
• ve výši 3694 Kč, nemůže-li uchazeč průměrný výdělek doložit.
Podpora v nezaměstnanosti se nevyplácí za dobu, za kterou byla poskytnuta kompenzace.
Právní předpisy:
Zákon č, 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti

Více informací v brožuře Nebojujte se zaměstnavateli a slaďte práci s rodinou 2014, kterou naleznete na http://www.aperio.cz/566/prave-vychazi-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2014
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.