Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno - pojisné, skončení pracovního poměru

23.04.2014

Dobrý den, předem bych celému vašemu týmu chtěla moc poděkovat za spoustu užitečných rad, které jste mi již poskytli. Mám na vás, snad již poslední dotaz - spíše rekapitulaci:
28.7.2014 bych měla nastoupit po RD do práce( smlouva na dobu neurčitou, dvousměnný provoz ). Zažádala jsem písmeně o úpravu prac. doby a neplacené volno od 28.7.2014 do 1.10.2014( syn jde 2.9 do první třídy a druhý nastupuje 2.9. do MŠ - kvůli adaptačnímu období ) Zaměstnavatel s neplaceným volnem souhlasí, zašle písemně, pokusí se mi najít místo blíže bydlišti, ovšem ohledně úpravy prac. doby se nyní vyjádřit ještě nemůže ( dozvím se v září ). Myslím, že to bude největší problém a nakonec nepřistoupí ( práce v obchodě ). Vlastně není ničím ztratný, během neplaceného volna nejsem chráněna proti výpovědi a na jednosměnný provoz by chtěla přeci dělat každý...proto optimismus moc nesdílím. Budu si tedy hledat i jiné zaměstnání.
Zajímá mne tedy, zda mám správné informace:
- zajít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit neplacené volno a prohlášení o pečující děti ( kdo vlastně zdravotní pojištění platí? A jak je to s pojištěním sociálním? Nutno to ještě někde nahlásit?)
- při neplaceném volnu dítě navštěvující ZŠ nesmí chodit do družiny a dítě navštěvující MŠ - pouze 4 hod./den?
- V zaměstnání mám smlouvu od 11.11.2006. Od července 2007 jsem však již doma ( rizikové těhotenství - prac. neschopnost, mateřská a RP s prvním dítětem + následně - druhé rizikové těhotenství - prac. neschopnost - mateřská + RP na dítě druhé, odpracovala jsem tedy cca 9 měsíců, byť mám smlouvu na dobu neurčitou. Měla bych v případě výpovědi nárok na odstupné ?( odhaduji, že zaměstnavatel by " trval" na ukončení prac. poměru dohodou - nejspíše z mé strany, když nebude možnost jednosměnného provozu - překážka na mé straně, kde bych samozřejmě uvedla důvody ( péče o děti, povaha a rozsah zaměstnání partnera...)
a je nějaké případné další doporučení či rada k mé situaci?
MOC VÁM DĚKUJI ZA VŠECKY ODPOVĚDI.

Dobrý den.
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v mateřské škole, popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. (§7 odst. 1 písm. l. zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění).Vznik povinnosti státu platit za Vás zdravotní pojištění je třeba oznámit příslušné zdravotní pojišťovně v osmidenní lhůtě, za zaměstnance plní oznamovací povinnost zaměstnavatel (§ 10 cit. předpisu). Je tedy třeba, abyste skutečnost, že splňujete podmínky, aby za Vás byl plátcem pojistného stát, oznámila Vašemu zaměstnavateli a doložila je čestným prohlášením, s tím, že zaměstnavatel tuto skutečnost oznámí Vaší zdravotní pojišťovně.
Pojistné na sociální zabezpečení se v době neplaceného volna neplatí. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Doba péče o dítě se prokazuje, až při podání žádosti o důchod.
Odstupné je upraveno v § 67 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). Dle cit. ustanovení má zaměstnanec nárok na odstupné, pokud u něj dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) cit. předpisu (tj. rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodu tzv. nadbytečnosti z organizačních důvodů) nebo dohodou z týchž důvodů. Odstupné činí nejméně trojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky; jedná se o trvání pracovního poměru, do kterého se započítávají i překážky v práci na straně zaměstnance, tj. pracovní neschopnost, mateřská a rodičovská dovolená apod. Pokud však dojde ke skončení pracovního poměru dohodou z jiného důvodu, nárok na odstupné nevzniká.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.