Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna zaměstnavatele - těhotenství

26.04.2014

Dobrý den,
můj zaměstnavatel jako firma zaniká a koupila nás jiná firma, pod kterou budeme patřit. Na konci dubna máme podepsat výpověď dohodou a od prvního května bychom měli podepsat smlouvu s novým zaměstnavatelem. Jelikož se bude firma kompletně rekonstruovat a budou zde probíhat za provozu stavební práce, nebude to pro mě příjemné, jelikož jsem těhotná. Bylo mi doporučeno jít na nemocenskou. Pokud bych šla na nemocenskou ještě nyní, před podpisem nové smlouvy a zaměstnavatel pak zanikne, budu mít pak nárok na mateřskou? Pokud podepíšu novou smlouvu, může mě pak nový zaměstnavatel obvinit z toho, že jsem mu zatajila těhotenství? Oznámila bych to a šla na nemocenskou, až začnou stavební práce. Jsem teprve v osmém týdnu a dozvěděla jsem se to čtyři dny před tím, než nám oznámili prodej firmy. Jelikož pracuji na směny a dělám také noční, musím jít na vstupní prohlídku. Je mou povinností tam své těhotenství ohlásit? Pokud ano, novou smlouvu určitě se mnou nepodepíší. Co mám v mé situaci dělat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Žádný právní předpis nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele ani příslušného závodního lékaře o těhotenství. Je čistě na Vás, zda a kdy tak učiníte. Pochopitelně je však třeba mít na paměti Vaše zdraví a zdraví dítěte. Pokud zaměstnavateli své těhotenství neoznámíte, nemůžete využívat ochranu, kterou zákoník práce těhotným ženám poskytuje.

V souvislosti s Vaší situací je třeba vyřešit otázku, zda se jedná o přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů ve smyslu § 338 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb.). V takovém případě se nové smlouvy neuzavírají a přejímající zaměstnavatel písemně informuje zaměstnance o změně zaměstnavatele, případně jiných měnících se skutečnostech; jinak zůstává v platnosti původní smlouva. Byť v praxi často dochází k uzavírání dohod o skončení pracovního poměru a nových pracovních smluv. V případě přechodu se OSSZ nepředávají ani odhlášky zaměstnanců, sepíše se jen dohoda mezi oběma zaměstnavateli a seznam všech zaměstnanců, kteří k určitému datu přechází k novému zaměstnavateli. V takovém případě zůstává zachováno nemocenské pojištění a jsou-li splněny podmínky vzniku nároku na dávku (tj. účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a trvající účast na nemocenském pojištění, popř. trvání ochranné lhůty) nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne.

Pokud by se však nejednalo o tento případ, pak je třeba mít na paměti, že účast na nemocenském pojištění vzniká až dnem skutečného nástupu do zaměstnání, nikoli sjednaným dnem nástupu do zaměstnání. Tj. pokud byste byla v pracovní neschopnosti, ukončila pracovní poměr a uzavřela novou pracovní smlouvu, do zaměstnání byste však z důvodu pracovní neschopnosti vůbec nenastoupila, pak by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl (za předpokladu, že by nástup na peněžitou pomoc v mateřství, tj. 6 – 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) nespadal do ochranné lhůty, která činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství 180 dnů).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.