Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: 2. dítě po skončení pracovního poměru

17.04.2014

Dobrý den,
měla bych na Vás prosbu. Jsem na mateřské s prvním dítětem a chtěli bychom druhé než půjde první do školky tj. září 2016. Byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale cca 4 měsíce před porodem jsem musela dát výpověď dohodou ze zdravotních důvodů-těhotenství (nemohla jsem vykonávat stávající prac. činnost a jiná mi nebyla nabídnuta), vešla jsem se však do ochranné lhůty (že jsem otěhotněla již v době mého zaměstnání a zamestnaná jsem byla cca přes 2 roky) a proto jsem měla nárok na klasickou mateřskou počítanou ze zaměstnání. Na mateřskou jsem nastoupila 28.2. 2013 a syn se narodil 9.4. 2013 a v říjnu 2013 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou do konce dubna 2016. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jak by to bylo, kdybychom měli druhé miminko než mi skončí mateřská nebo kdyby se narodilo až např. v srpnu 2016. Měla bych nárok na klasickou mateřskou jako při prvním dítěti a z čeho by mi byla vypočítána nebo bych musela hned na rodičovskou dov. na 4 roky bez možnosti zvolení doby mateřské? Nebo bych musela mezitím na pracovní úřad?
Snad je můj dotaz srozumitelný a předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě.
Z uvedeného vyplývá, že v souvislosti s narozením dalšího dítěte nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, neboť doba péče o dítě po skončení pracovního poměru ani doba evidence u úřadu práce nejsou dobou účasti na nemocenském pojištění, a proto nesplníte výše uvedené podmínky.
V souvislosti s narozením dalšího dítěte tedy budete mír nárok na rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Připomínám, že rodičovský příspěvek lze pobírat vždy pouze jedenkrát, a to z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže lze otci dítěte stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Otec nemusí peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek pobírat. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.