Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vážně nemocné miminko

23.04.2014

Dobrý den,
jsem studentka. Jsem těhotná a miminku byla zjištěna vývojová vada neslučitelná se životem. Rozhodla jsem se nejít na potrat a dítě porodit. Školu dokončím až přibližně za rok.
Pokud se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu, budu mít nárok na nějaký rodičovský příspěvek? Mateřská dovolená je v tomto případě dlouhá 14 týdnů, ale na tu nárok nemám (studuji, nepracuji). Je tedy nějaký nárok na rodičovskou dovolenou?
Děkuji.

Dobrý den.
Vážená slečno,nejdříve prosím příjměte vyjádření mé hluboké účasti ve vaší nelehké situaci .Věřte, že Vaše miminko i přes krátký čas který mu byl vyměřen, má zde na zemi své poslání a poté odejde mezi anděly.Je dobře,že jste se rozhodla svoje dítě přivést na svět.
Nyní k PPM a dalším dávkám :
podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně. Nárok na PPM tedy bohužel mít nebudete.Zkuste se domluvit s někým, kdo podniká (se známým,příbuzným atd.) a mohl by Vás zaměstnat,aby Vás zaměstnal, pokud by se Vám před porodem podařilo najít zaměstnání, ve kterém byste byla účastníkem nemocenského pojištění, vznikl by Vám nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo pokud ještě plyne ochranná lhůta ze skončeného pojištění.Lékaři byste v takovém případě doložila potvrzení orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu . Lékař by rozhodl o Vaší pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem a Vy byste mohla uplatnit nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, které byste pobírala až do konce šestinedělí. Takže zkuste se poptat ve svém okolí, zda by Vás někdo nezaměstnal.
Pokud by miminko pár dní žilo a Vy neměla nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, zkusila bych požádat alespoň o rodičovský příspěvek, pokud žena nemá nárok na PPM ani na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem náleží RP už ode dne narození miminka. Žádost o RP je možné podat na předepsaném tiskopise (ke stažení na http://forms.mpsv.cz/sspforms/), a to na příslušné pobočce ÚP. Pobírání tohoto příspěvku je ukončeno ke dni úmrtí dítěte. Ale za měsíc v němž bylo pobírání RP ukončeno máte nárok na RP v plné výši, tedy pokud by se miminko narodilo dejme tomu 10.6. a třeba 19. 6. zemřelo , pak pokud byste neměla nárok na PPM ani nemocenské, měla byste za ten červen nárok na RP ve výši 7600 kč.
Dále je tu pohřebné. Na pohřebné má nárok osoba, jež vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti – nemusí se vždy nutně jednat o rodiče. Dávka je jednorázová, na příjmech nezávislá, stanovena pevnou částkou 5 000,- Kč. Žádost se podává na příslušné pobočce ÚP.
Pokud se miminko narodí živé, mohla byste mít nárok na porodné. Nárok na porodné ve výši 13000,- Kč má žena, která porodí své první dítě živé a čistý příjem rodiny je ve čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, ve kterém k porodu došlo, menší než 2,4 násobek životního minima. Toto platí i pokud dítě při porodu, po porodu zemře.
Komplexní podporu a poradenství,pro rodiče kteří ztratili miminko poskytují např. zde : http://www.prazdnakolebka.cz/
Držím palce.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.