Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nadbytečnost

20.04.2014

Dobrý den,
moc Vás prosím Vás o radu s návratem do zaměstnání po rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mi oznámil, že už se mnou nepočítá a dostanu výpověď pro tzv. nadbytečnost. Chápu to, neznáme se, má kolem sebe tým nových lidí, nového ředitele…, ale hrozně mě to mrzí. Požaduje, abych odpracovala dva měsíce výpovědní lhůty, musím na to přistoupit, když jsem tedy nadbytečná, ale na dva měsíce pro mě přece jen najde práci? Nepříjemné pro mě je, že mi v poslední době velice často marodí děti, pokud s nimi zůstanu v době nemoci doma, bude se mi pak vypočítávat nižší podpora i výše odstupného? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
první otázkou je, zda se hodláte zabývat otázkou, zda vůbec nadbytečnost existuje, zda se Vás jen zaměstnavatel nechce zkrátka zbavit. Předpokladem vzniku nadbytečnosti zaměstnance je že: 1. zaměstnavatel (nebo "příslušný orgán") přijme rozhodnutí o změně úkolů nebo o jiné organizační změně; 2. na základě (v příčinné souvislosti) tohoto rozhodnutí se zaměstnanec stane nadbytečným. Z toho plyne, že nadbytečnost nevzniká tak, že se na Vaše místo přijme jíný zaměstnanec, kterého si zaměstnavatel rozhodne ponechat a Vy se najednou stanete nadbytečnou. Je tedy nezbytné, aby vaší výpovědi předcházelo rozhodnutí zaměstnavatele, se kterým musíte být seznámena (ale může se tak stát až ve výpovědi samotné). Pokud by výpověď pro nadbytečnost nesplňovala podmínky zákona, mohla byste ji pro neplatnost napadnout. Nejprve je nutné, abyste zaměstnavateli v takovém případě namítnula, že výpověď považujete za neplatnou a že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud by toto nevedlo k výsledku, je nutné, abyste podala k soudu žalobu na neplatnost výpovědi.
Pokud neplatnost výpovědi nenapadnete, poběží od prvního dne měsíce následujícího po jejím doručení výpovědní doba. Zaměstnavatel Vám během jejího běhu může přidělovat práci v souladu s pracovní smlovou, protože to, že se rozhodl snížit počet zaměstnanců o jedno místo, neznamená, že nemá žádnou práci, která by odpovídala té Vaší. Na tu zbývající dobu může rozdělit práci jiných zaměstnanců a tuto přidělovat Vám. Pokud můžete nějakou práci odvádět, nelze po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby Vám platil jen tak náhradu mzdy, ta přichází v úvahu jen v případě, že zaměstnavatel skutečně práci nemá a to je pak překážkou v práci na jeho straně.
Odstupné Vám bude vyplaceno ve výši průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. Z tohoto vyplývá, že doba, kdy budete čerpat volno kvůli ošetřování člena rodiny, nijak výši odstupného neovlivní. po dobu, kdy čerpáte toto volno, Vám totiž nenáleží mzda, ale dávky nemocneského pojištění.
Podpora v nezaměstnanosti také vychází z průměrné mzdy, takže pro ni platí stejná pravidla. Po dobu tolika měsíců, kolik měsíčních příjmů dostanete jako odstupné, Vám nebude podpora v nezaměstnanosti vyplácena.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.