Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: "Nevychované" děti

18.04.2014

Dobrý den,
prosím o objektivní názor a radu v mé situaci.
Zůstala jsem sama se dvěma dětmi. Dcery 8 let a 18 měsíců. Mám dvě práce. Jednu z domova, druhou jako obchodní zástupce. Dálkově studuji VOŠ pro lepší pracovní uplatnění. Mladší dceru jsem musela dát do jesliček. Obě dcery jsou "nevychované?" neposlouchají, odmlouvají a malá se začíná vztekat kdykoli jí něco zakážu. Můžete mi prosím poradit, jak zvládnout tuto situaci a přitom naučit děti, aby respektovaly mé přání a zákazy bez odmlouvání, scén, diskutování, a jak z tohoto stresu vyváznout bez zhroucení?
Velice děkuji za pomoc.

Dobrý den,

v první řadě klobouk dolů - zvládat dvě zaměstnání a studium, když jste sama se dvěma dcerami, je opravdu mimořádný výkon! Je vidět, že Vám na vytvoření dobrého zázemí pro Vaše děti opravdu záleží a chcete pro ně udělat co nejvíc. To je opravdu obdivuhodné a chvályhodné.

Velká energie, kterou do této oblasti vkládáte, ale pak možná chybí jinde - Vašim dcerám, a Vám samotné. Je možné, že stejně jako jste energická a přímočará Vy sama, jsou takové i Vaše dcery. "Zlobení" je normálním projevem dítěte, které ještě neumí vyjádřit svoje potřeby. Děti se učí regulovat své emoce postupně až do dospělosti. Zlobení může být navíc také určitým signálem, že dítě by něco potřebovalo, ale nedostává to - a tím něčím je nejčastěji pozornost. Při Vašem vytížení úplně chápu (jako matka tří dětí), že potřebujete co nejvíc klidu a prostoru pro práci a zvládnutí základní péče o domácnost a o rodinu, abyste to mohla udělat co nejrychleji a bez vyrušování. Děti Vás svým zlobením brzdí. Přitom Vy to děláte především pro ně a kvůli nim. Zdržením se v práci Vám zbude ale ještě míň času na děti a na sebe. Je to začarovaný kruh.

Zpomalení může být přitom paradoxně řešením. Vím, že je velký nárok, žádat Vás, abyste si představila, z čeho můžete při svém zatížení ubrat (někdy trávíme úklidem víc času, než je potřeba, ale nevím, jestli to je zrovna Váš případ), aby Vám zbylo víc času na to, být s dětmi. Je ale možné, že to bude nezbytné, pokud se situace v dohledné době při vší Vaší snaze nezlepší. Asi nejlepším, pro všechny nejvíc uvolňujícím řešením je trávit čas s jinou sólo maminkou a jejími dětmi: nemusíte si nic vysvětlovat, jste v podobné situaci, Vaše děti také. Naberete tak sama síly, děti Vás přitom zažijí uvolněnou a užívající si společnost ostatních, a otevře se prostor i pro to, užít si čas, který společně trávíte. ("Seznamku" sólo rodičů a další tipy na zvládání sólo rodičovství najdete na webu www.solorodice.cz.) Další řešení je zapojit víc do péče o děti i další blízké osoby, ke kterým mají děti dobrý vztah - bývalý partner, prarodiče, rodiče jejich kamarádů. Tak se dětem dostane pozornosti, kterou potřebují, a vy budete mít víc prostoru pro sebe, a pak i pro ně.

Informace o specifikách výchovy v rodinách sólo rodičů najdete i na našem webu saminadeti.cz, v sekci Rodina: http://www.saminadeti.cz/sekce/rodina.

Nezapomeňte také pečovat cíleně o sebe samotnou - dostatek dobrého a zdravého jídla, dostatek spánku, být na čerstvém vzduchu. Dobrá životospráva Vám zvýší energii, kterou máte na zvládání toho všeho. O trávení času s lidmi, se kterými se cítíte dobře, už jsem psala výše.

Pokud byste měla pocit, že se Vám situace opravdu vymyká z rukou a nevíte si s dětmi rady, obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu ve Vaší blízkosti. Tam Vám poskytnou cílené poradenství šité přímo pro potíže, které s dětmi řešíte. Pokud byste cítila, že je toho na Vás hodně, nebojte se zavolat na Linku důvěry v místě Vašeho bydliště. Odkazy na hlavní linky jsou zde: http://www.psychoportal.cz/linky-duvery, ale na internetu najdete i další linky (např. v Liberci atd.).

Přeji Vám opravdu hodně sil a držím palce!

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.