Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výše peněžité pomoci v mateřství po předchozí pracovní neschopnosti

12.04.2014

Dobrý den,

jsem těhotná ve 22+4tt, minulý týden jsem musela být hospitalizovaná pro infekci močových cest, zároveň mi byla zjištěna dilatace ledviny. Od té doby jsem v pracovní neschopnosti. Docházím do gynekologické ambulance, kde se střídá více lékařů, jeden z nich doporučil dlouhodobou pracovní neschopnost kvůli riziku selhání ledviny, druhý lékař při kontrole konstatoval, že pokud mám zájem pracovat, tak se můžu příští týden do práce vrátit. Rozhodnutí je více méně na mně. Zásadním kritériem je pro mě, zda je to bezpečné pro moje miminko i pro mě. Nicméně by mě ještě zajímalo, jak by můj návrat do práce ovlivnil výpočet PPM. Pracuji na plný úvazek od 1.9.2013, předtím jsem byla 3 měsíce na ÚP. Domnívám se, že v případě, že bych již nastoupila trvale na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství, tak by se pak PPM vypočítávala z hrubé mzdy za posledních 7 měsíců, je to tak? Pokud bych však znovu nastoupila do práce 18.4., tak bych za tento měsíc měla díky nemocenské výrazně nižší mzdu.Jak by ovlivnila výpočet PPM moje současná nemocenská, v případě, že bych se rozhodla ještě pracovat od 23. do 32. týdne? Byla by díky tomu nižší? Je to opravdu jen pomocný faktor pro mé rozhodování, raději bych znala jednoznačné doporučení od lékaře, volba je však ponechána na mě, tak bych ráda znala všechna pro a proti. Moc Vám děkuji, děláte opravdu záslužnou práci.
Hezký den,

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě, (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou, popř. období od vzniku pojištění (nástupu do zaměstnání) do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž došlo k nástupu na mateřskou dovolenou, pokud zaměstnání netrvalo 12 kalendářních měsíců. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Z uvedeného vyplývá, že dny pracovní neschopnosti jsou tzv. vyloučené dny, které se do výpočtu pro výši peněžité pomoci v mateřství nezahrnují, a tudíž výši dávky neovlivní.
Ať se rozhodnete správně Vám přeje

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.