Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost

17.04.2014

Dobrý den. Již v minulosti jste mi dobře poradili a tak se na Vás znovu obracím. 25.6.2014 mi končí RD a zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr pro nadbytečnost. Očekávala jsem výpověď pro nadbytečnost s tím, že mi od 1.7.2014 poběží výpovědní lhůta. Také pak odstupné ve výši 3 platů. Od kolegyně, která byla ve stejné situaci jako já ale vím, že ji zaměstnavatel přesvědčil podepsat dohodu a to ke dni, kdy by měla nastoupit zpět po RD do zaměstnání. Zavázal se ale, že ji vyplatí 3 platy odstupné + 2 platy za jakoby výpovědní lhůtu. V dohodě je výslovně uvedenou, že překážka je na straně zaměstnavatele a že ji propouští z organizačních důvodů. Jednání zaměstnavatele chápu - nejsme propuštěny pro skutečnou nadbytečnost, na naše místa přijali kolegyně na dobru neurčitou.. takže kdyby došlo na nejhorší, zaměstnavatel si je vědom, že nadbytečnost neprokáže. Ale ani jedna z nás se s ním nechceme soudit. Jde mi o to, pokud podepíši dohodu, kde je uvedeno, že překážka je na straně zaměstnavatele a že mě propouští z organizačních důvodů, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši (tj. 65 % platu, atd.)a ne jen na minimální částku.
Mám ještě jeden dotaz. Ke dni 26.6. tedy budu propuštěna. Našla jsem si ale už jiné zaměstnání, kam nastoupím asi 1.6. (možná 26.6. - to není ještě jasné). Můj stávající zaměstnavatel se to ale dozvěděl. Je nějaký způsob, jak by mne mohl připravit o tříměsíční odstupné + dvouměsíční plat ve výpovědní lhůtě? Od Vás již vím, že do zaměstnaní mohu nastoupit i když jsem ještě zaměstnankyní stávajícího zaměstnavatele. Jak je to ale prosím se zápočtovým listem, který budu potřebovat ještě dříve než budu propuštěna. Mohu si ho již teď vyžádat a je zaměstnavatel povinnen mi ho poskytnout? Děkuji.

Dobrý den,
pokud ukončíte pracovní poměr dohodou ihned po vyčerpání RD, budete mít nárok na podporu pouze minimální, i když je zde uveden důvod nadbytečnosti, popř. překážka na straně zaměstnavatele. Tím, že na dohodu nepřistoupíte a bude trvat na výpovědi za strany zaměstnavatele, dostane výpověď pravděpodobně 26.6.2014 a od 1.7. Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud pro Vás v tuto dobu nebude mít zaměstnavatel práci, budete doma pro překážky na strany zaměstnavatele a budete placena průměrem. Pracovní poměr Vám skončí posledního srpna. Pokud byste se registrovala po ukončení pracovního poměru 1.9.2014 podpora by se Vám vypočítávala ze mzdy, kterou jste pobírala.

Jestliže jste v tuto chvíli našla nové zaměstnání, do kterého máte možnost nastoupit už od června, můžete tak učinit. Pokud by však byla náplň práce stejná, jako u původního zaměstnavatele, musíte mít od něho souhlas / př. pracovala jste jako prodavačka a nyní k novému zaměstnavateli nastoupíte také jako prodavačka/. Pokud Vás zaměstnavatel propustí z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na odstupné. Zaměstnavatel Vám může zkomplikovat situaci tím, že v době výpovědní lhůty Vám bude přidělovat práci.
Pokud však přistoupíte na ukončení pracovního poměru dohodou /trvejte na uvedení důvodu pro nadbytečnost/ a obě strany se dohodnou na odstupném, na které máte opět nárok a navíc 2 platy, tak Vám to zaměstnavatel musí vyplatit. Jestliže se po ukončení RD nebudete registrovat na ÚP, můžete přistoupit na ukončení pracovní poměru dohodu.
Zápočtový list dostane až po ukončení pracovního poměru a můžete ho doložit dodatečně.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.