Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava pracovní doby

17.04.2014

Návrat do práce a výpověď z mé strany

Dobrý den. 20.května se mám navrátit do zaměstnání po dvou mateřských. Smlouvu mám na dobu neurčitou a na plný úvazek. Již jsem psala do práce o snížení úvazku na 10h./týdně a s prosbou, že bych potřebovala mé pracovní dny plánovat na dny kdy strýc dětí bude mít volno(pracujeme ve stejné firmě). Strýc je jediná možnost hlídání a i z tohoto důvodu právě tak krátký úvazek, přítel (otec dětí) je neustále na služebních cestách a jezdí pouze na některé víkendy domů. Bohužel mi bylo odepsáno, že vhledem aktuální situace a mému plnému úvazku mi mohou nabídnout poloviční úvazek a bez ohledu na směny kolegů. Abych upřesnila firmu, tak je to velká firma -prodej nábytku s 250-300 zaměstnanci a úvazek o který jsem žádala vcelku běžně dávají. A pracovní doba je na 10-12 hodin denně. Začátkem roku jsem se na osobním oddělení bavila o možném nástupu a zjišťovala jsem zda by nebyla nějaká práce pouze do 15:00 hod. což mi bylo řečeno, že nic takového není a zcela to chápu. Ještě jsem uvažovala o podnikání, ale v době mateřské jsem na to neměla čas(starší syn začal chodit do školky a dost dlouho trvalo, než jsme se poprali s nemocemi) Měla jsem v plánu tedy začít podnikat při tomto malém úvaz v čase kdy děti budou ve školce. Což nebudu moci pokud budu muset na úřad práce.
*Ráda bych se tedy zeptala, zda mě zaměstnavatel nemusí dát úvazek o který žádám i když je jinak dává. Bohužel mám podezření, že je to účelné nedání požadované úvazku.Případně s umožněním plánování směn se strýcem dětí.
*Jakým způsobem případně rozvázat pracovní poměr, abych potom tedy pobírala co největší příspěvky na úřadu práce. Jestli třeba nastoupit na poloviční úvazek a odchodit do konce května a pak podat výpověď. Nebo ukončit smlouvu k 20.květnu a z jakého důvodu.
*Zda případně nemám nárok na odstupné atd.
*A jestli po výpovědi je nějaká možnost jak začít podnikat, i když zatím nemám žádné klienty, abych mohla zaplatit sociální a zdravotní. Jestli toto úřad práce nebo někdo jiný nějak nepodporuje.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
v souladu s § 241 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Protože dle věty první, je zaměstnavatel povinen při zařazování do směn k potřebám rodičů pouze pžihlížet, nikoliv vyhovět jejich přání, je porušení povinnosti přihlížet prakticky nevymahatelné. Můžete sice argumentovat povinností zaměstnavatele, ale pokud on sám na toto nepřistoupí, bude těžké se svého práva domoci.
U úpravy pracovní doby je to jiné, tam v okamžiku, kdy zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, musí žádosti zaměstnance vyhovět. Pokud srovnatelní zaměstnanci kratší pracovní úvazky mají, bude pro zaměstnavatele problematické své vážné provozní důvody obhájit. Nicméně musíte svůj nárok prosadit a to nejprve požadováním splnění povinnosti po zaměstnavateli, když to nepomůže, lze se obrátit na příslušný inspektorát práce, aby u zaměstnavatele provedl kontrolu dodržování zákoníku práce v této oblasti a definitivní pomoc byste našla až u soudu. Další otázkou,kterou si pak musíte zodpovědě, je, zda byste po takovém sporu chtěla u zaměstnavaele vůbec pracovat. Bylo by tedy nejefektivnější dát zaměstnavateli dostatečně najevo, že znáte svá práva a že se jich hodláte domáhat a doufat, že toto bude pro vyjednávání dostatečné.
Pokud sama podáte výpověď, nevznikne Vám nárok na odstupné. Abyste mohla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte se zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání, tedy být schopna a ochotna pracovat, hledat si zaměstnání a případně do zaměstnání nastoupit. Pokud Vaší poslední činností bude čerpání rodičovské dovolené, bude Vaše podpora v nezaměstnanosti jen v základní nejnižší částce /3694 Kč (první 2 měs.), 2955 Kč další 2 měs.), 2709 Kč (posl. měs.)/. Pokud budete byť i jen pár dní pracovat, bude se podpora odvíjet od dosženého příjmu. Ideální rozvázání pracovního poměru by bylo tedy například ke konci měsíce dohodou z důvodu, že nelze skolubit práci na směny a péči o malé dítě. Důvod je důležitý opět z hlediska podpory v nezaměstnanosti, neboť toto je důvodem, který nesnižuje podporu, i když k rozvázání pracovního poměru došlo dobrovolně.
V loňském roce bylo možno do začátku podnikání jakousi formu podpory ze strany úřadu práce získat, ale informace o této možnosti nelze nalézt ani na hlavní stránce úřadu práce ČR. Rozhodně se obraťte přímo na mísně příslušný úřad práce dle místa Vašeho bydliště a tam žádejte konkrétní informace.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.