Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměatnání po RD, ukončení PP

14.04.2014

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat: Nyní jsem na tříleté RD, která mi končí 12.5.2014, kdy budou dceři 3 roky. Zaměstnavatel už mi dal najevo, že mě zpět do práce nevezme, protože mě nepotřebuje. Takže nejspíš dostanu výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která poběží od 1.6.2014 a skončí 31.7.2014. Jak mám postupovat dále? Když dceru ještě nevezmou do školky a nebudu mít žádné hlídání, nemůžu ve výpovědní lhůtě docházet do práce. Může mi proto zaměstnavatel dát výpověď i bez výpovědní lhůty?
Kdybych v průběhu výpovědní lhůty zjistila, že jsem podruhé těhotná, musí zaměstnavatel vzít výpověď zpět? Kdybych otěhotněla a zaměstnavatel vzal výpověď zpět, budu mít nárok na peněžitou pomoc v MD a z čeho se bude vypočítávat? Jak bych měla postupovat v tomto případě? Stejně bych nemohla docházet do práce kvůli hlídání dceři. Je ještě nějaká možnost než si nechat vystavit neschopenku?
Když neotěhotním ve výpovědní lhůtě, znamená to, že se budu muset do tří dnů od 31.7.2014 nahlásit na pracovní úřad (i když dceru nevezmou do školky). Když otěhotním pak, budu mít nárok na peněžní pomoc v MD a z čeho se bude vypočítávat v tomto případě? Musím být hlášena na pracovním úřadě do té doby, než nastoupím na MD, když v těhotenství zřejmě ani žádnou práci neseženu? Nebo si můžu nechat vystavit neschopenku?
Omlouvám se za zmatečnost, druhé dítě plánujeme, tak se snažím vymyslet nějakou nejlepší možnost i po finanční stránce. Moc děkuji za odpověď, s pozdravem

Vážená paní,
co se týká rozvázání pracovního poměru po dobu, kdy je rodič stále na RD (do tří let věku dítěte), v době pracovní neschopnosti a v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, je zaměstnankyně chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, jelikož se jedná o ochrannou dobu. Výpověď tedy můžete obdržet teprve po skončení rodičovské dovolené, či pracovní neschopnosti (§53 zákoníku práce).
Zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď, kterou dostane zaměstnanec z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší.
Proti výpovědi byste byla v případě těhotenství chráněna , ale je možné ukončit pracovní poměr dohodou, kdy trvejte na stejných podmínkách, jaké by obsahovala výpověď (odstupné).
Dal-li vám zaměstnavatel výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn, anebo došlo-li ke skončení PP dohodou z uvedených důvodů, náleží vám odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Je důležité, aby byl tento důvod (např. ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu nadbytečnosti zaměstnance) v dohodě uveden – zaměstnavatel má povinnost je tam podrobně uvést, pokud to požadujete. V opačném případě hrozí, že vám zaměstnavatel odstupné nevyplatí.
Doporučujeme vám, aby veškerá komunikace se zaměstnavatelem v této záležitosti probíhala písemně. Nedostanete se tak do důkazní nouze při případném sporu. Podání posílejte doporučenou poštou, ještě lepší je nechávat si u zaměstnavatele potvrdit příjem písemností.
Trvání pracovního poměru nebo alespoň ochranné lhůty z něj je důležité pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud při nástupu na mateřskou dovolenou bude trvat Váš pracovní poměr nebo alespoň ochranná lhůta z něj (v případě těhotenství trvá ochr.lhůta 180 dnů od skončení pracovního poměru),nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám opět vznikne (na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař). Pokud by ochranná lhůta skončila dříve, než 6 až 8 týdnů před termínem porodu, nárok na PPM by Vám nevznikl..
Pokud budete těhotná a lékař Vás neuzná práce neschopnou,nelze Vaše těhotenství považovat za překážku v práci a Vy jste po skončení rodičovské dovolené povinna nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci. Pokud byste tak neučinila, zaměstnavatel by to mohl považovat za hrubé porušení pracovní kázně a byl by to důvod k okamžité výpovědi. Pokud byste byla z důvodu těhotenství práce neschopná, samozřejmě do práce nastupovat nemusíte, jste povinna zaměstnavateli odevzdat neschopenku. V případě těhotenství Vám ani nemůže dát zaměstnavatel výpověď. Záleželo by tedy na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud byste obdržela výpověď a teprve poté otěhotněla, výpovědní doba se po dobu těhotenství přerušuje a vyprší teprve po skončení rodičovské dovolené.
Pokud se Vám nepodaří otěhotnět, ale těhotenství plánujete, pokuste se se zaměstnavatelem domluvit, zda by Vám neposkytl neplacené volno z důvodu péče o dítě až do 4 let věku (po dobu, která bude zapotřebí, max. však do 4 let). Na poskytnutí neplaceného volna nemáte zákonný nárok, záleží pouze na ochotě zaměstnavatele.
V případě, že byste během těhotenství otěhotněla, po dobu neplaceného volna byste neměla nárok na nemocenské, ale vznikl by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud budete těhotná a budete mít zájem o ukončení pracovního poměru z důvodu výplaty odstupného,můžete ukončit pracovní poměr dohodou (viz výše), ale ohlídejte si načasování ukončení pracovního poměru z důvodu nároku na ppm a uvedení důvodu skončení pracovního poměru a nároku na odstupné i v případné dohodě o rozvázání pracovního poměru.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.