Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

10.04.2014

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o zodpovězení následujícího dotazu. Od listopadu 2010 jsem pracovala na plný úvazek u zaměstnavatele X. Od 1. 11. 2013 jsem nastoupila na 0,9 úvazku k zaměstnavateli Y (smlouva do 31. 5. 2015) a u zaměstnavatele X jsem zůstala pracovat na 0,1 úvazku (smlouva do 31. 12. 2014). Dne 13. 11. 2013 jsem se dověděla, že jsem těhotná a ihned jsem byla ze zdravotních důvodů nucena nastoupit na nemocenskou, na které jsem dosud. Termín porodu mám stanoven na 1. 7. 2014. Byla jsem se zeptat na OSSZ, jak jsem na tom s nárokem na mateřskou, a bylo mi řečeno, že vzhledem k tomu, že u zaměstnavatele X sice mám v uplynulých dvou letech placeno 270 dní pojištění, ale mám od 1. 11. příjem méně než 2500 měsíčně (tj. jde o pracovní poměr malého rozsahu) a u zaměstnavatele Y sice mám příjem dostatečný, ale zase nebudu mít u tohoto zaměstavatele placeno 270 dní pojištění, na mateřskou mít nárok nebudu. Připadá mi to trochu zvláštní, nevím, proto Vás prosím o radu, zda je to opravdu tak, jak mi bylo na OSSZ řečeno. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezké jarní dny.

Vážená paní,

základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.

Vykonává-li osoba více zaměstnání současně, popř. zaměstnání a SVČ, z nichž každé zakládá účast na pojištění, je pojištěna z každého z těchto zaměstnání (pojištěných činností).
V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Splňuje-li pojištěnec ve všech zaměstnáních podmínky pro pobírání např. nemocenského, náleží mu nemocenské ze všech zaměstnání. Dávka se ovšem vyplácí
ze všech zaměstnání (pojištěných činností) jen jednou. V každém zaměstnání se samostatně zjistí denní vyměřovací základ, poté se sečtou, provede se redukce pomocí redukčních hranic a procentní sazbou se vypočítá výše dávky.

Pokud se týká zaměstnání Y, nesplňujete podmínku účasti 270 dnů na nemocenském pojištění, protože trvá krátce. Zaměstnání X skutečně od 1.11. 2013 se jedná o zaměstnání malého rozsahu. Zvláštní podmínky účasti zaměstnanců na nemocenském pojištění jsou stanoveny při výkonu zaměstnání malého rozsahu. Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky výkonu zaměstnání na území ČR, avšak není splněna podmínka sjednání příjmu ze zaměstnání ve stanovené výši. Jde o situace, kdy sjednaná měsíční částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem, tj. 2500Kč, anebo měsíční příjem nebyl sjednán vůbec. Při výkonu zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících, v nichž dosáhl aspoň příjmu v příslušné rozhodné výši. Jestliže Váš příjem klesl pod 2500Kč, pojištění zaniklo a ochranná lhůta uběhne dříve, než byste mohla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství podle § 15 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění: peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění.

Informace ze správy sociálního zabezpečení je správná.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.