Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dvě vyživovací povinnsoti zároveň

14.04.2014

Dobry den, chtela bych se zeptat. Jsem rozvedena od roku 2005, 3 deti pochazejici z tohoto manzelstvi byli svereny do me pece a vzhledem k neplaceni alimentu, byli strhavany alimenty z platu byvaleho manzela formou exekuce, na prvorozeneho syna 2000kc, na dceru 2 000kc a na nejmladsiho syna 1 900kc od pocatku vzniku vyzivovaci povinnosti az doposud. Dceri je dnes 16 let a unoru tohoto roku porodila syna. Z tohoto duvodu pocatkem tohoto roku ukoncila skolni dochazku a hodla v zari nastoupit zpet do uceni. Jeji otec zada o zastaveni vyzivovaci povinnosti na tuto dceru vzhledem k tomu ze dcera do skoly nechodi a bude pobirat rodicovsky prispevek ve 4lete variante. Ma na toto narok? Za odpoved dekuji

Dobrý den,
jasná odpověď na Vaši otázku bohužel neexistuje, bude se muset vyřešit konkrétně a pravděpodobně až u soudu. Otec samozřejmě má nárok na to, aby podal žalobu na zrušení vyživovací povinnosti, otázkou je, jak o ní soud rozhodne.
Rodiče a děti mají vzájemnou vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Toliko obecně k vyživovací povinnosti Vaší a otce k dceři. Prostým faktem, že se jí narodilo dítě, nezaniká Vaše vyživovací povinnost k dítěti, musí se posuzovat další fakta.
Zároveň má dle ustanovení § 95 zákona o rodině právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu matce občanský zákoník hovoří o lhůtě dvou let. Je na soudu (protože obvykle se toto řeší ve chvíli, kdy otec neplní svou vyživovací povinnost dobrovolně), aby s ohledem na konkrétní případ stanovil výši výživného. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
K Vaší dceři tak budou existovat vlastně dvě vyživovací povinnosti, obě budou existovat současně a nelze určit, že by jedna vyživovací povinnost předcházela tu druhou a jedna druhou vylučovala. Jde tedy o míru, jakou výší má kdo připívat, vyživovací povinnost otce a matky narozením vnoučete, pokud studuje automaticky nezaniká.
Toliko obecné informace. V praxi může nastat problém právě s tím faktem, jak to bude s tím studiem. Od okamžiku, kdy se nebude soustavně denním studiem připravovat na budoucí povolání, by se mohlo uvažovat o skončení vyživovací povinnosti rodičů nebo by to mohl být důvod pro její přerušení. Ale jednoznačná odpověď na to není. Záleží na konkrétním rozhodnutí příslušného soudce. Bude se muset například spočítat rodičovský příspěvek, příspěvek od otce dítěte, výdaje na matku, kde bydlí a další rozhodné skutečnosti. Samozřejmě se budou muset ohodnotit i příjmy a výdělečné možnosti Vás i otce Vaší dcery, protože vyživovací povinnost máte oba. K soudu o výživné dojde v případě, že rodiče přestanou plnit svou vyživovací povinnost a dcera prostřednictvím zástupce (je nezletilá) podá žalobu a nebo pokud Váš otec podá žalobu na zrušení vyživovací povinnosti.
Rodičovský příspěvek, jak již z názvu vyplývá, je příspěvek rodiči za to, že pečuje o dítě, nejde tedy primárně o dávku určenou na výživu dítěte, o tu se mají starat rodiče.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.