Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem

11.04.2014

Dobry den,

Pritelkyne od ledna 2014 ukoncila HPP (pracovala rok a pul). Na zacatku dubna zjistila ze je tehotna. V soucasne dobe je na ÚP.
Já (otec) jsem Osvč (nemocenske pojisteni si neplatim).

Chci se zeptat:
Jestli tomu dobre rozumim - podpora v materstvi se nas asi tedy tykat nebude, jelikoz nestihnem ochranou lhutu.
Ale prizpevek v materstvi bychom dostat meli.
A tady by me zajimalo, jak by byl vyplacen, tusim ze je na 4 roky. Ale nevim po kolika mesicich se snizi z tech 7.tis. na 4.tis. apod.

Zaroven bych se chtel zeptat co byste doporucili jako reseni situace - mela by si ted v tehotenstvi hledat praci? Eventuelne kdyby zustala doma, dostala by nejake zivotni minimum od socialky? A lze pobirat soc. davku + prizpevek v materstvi po porodu?

Hledal jsem informace na internetu, ale nemuzu se zorientovat, diky moc za odpoved.

Vážený pane,
pokud by se Vaší přítelkyni podařilo najít zaměstnání, ve kterém by byla účastníkem nemocenského pojištění, vznikl by jí nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pokud by paní byla účastníkem nemocenského pojištění (tj. byla by někde zaměstnaná) a z tohoto zaměstnání by bylo odváděno nemocenské pojištění nebo by alespoň trvala ochranná lhůta z tohoto pojištění, která při zániku pojištění v době těhotenství činí 180 dnů, měl by vzniknout nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo pokud ještě plyne ochranná lhůta ze skončeného pojištění. V takovém případě rozhodne ošetřující lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnky, která doložila potvrzení orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 57 odst.1 písm.f)z.č. 187/2006 Sb.v platném znění). Uplynutím šestého týdne po porodu pak ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, pokud není pojištěnka nadále dočasně práce neschopná z jiných důvodů (§ 59 odst.1 písm.h) téhož zákona).
Nárok uplatníte na příslušných tiskopisech, které jí vystaví ošetřující lékař. Po ukončení pobírání nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem byste pobírala rodičovský příspěvek.
Pokud nejste účastna nemocenského pojištění ani netrvá ochranná lhůta z něj, po narození dítěte Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.

Narozením dítěte vznikne matce ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře v posl. znění nárok na rodičovský příspěvek.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině (zde také záleží na otci dítěte) lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Dítě může navštěvovat léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě zdravotně postižené může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně. Dítě, jehož osamělý rodič nebo oba rodiče jsou závislí na pomoci jiné osoby ve stupni III nebo IV, může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Pokud tedy matka nevyužije možnosti zvolit čerpání RP dle denního vyměřovacího základu otce, bude čerpat RP ve čtyřleté variantě.
Přídavek na dítě
• Přídavek na dítě je základní, dlouhodobou dávkou, poskytovanou rodinám s dětmi, která jim pomáhá krýt náklady, spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí
• Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.
• Přídavek je vyplácen ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte.
Věk nezaopatřeného dítěte v rodině Výše přídavku na dítě v Kč měsíčně
do 6 let 500
od 6 do 15 let 610
od 15 do 26 let 700
Úplná rodina (oba rodiče) s počtem nezaopatřených dětí Životní minimum rodiny Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na přídavek na dítě (2,4násobek životního minima rodiny)
jedno do 6 let 7 710 18 504
dvě 5, 8 let 9 850 23 640
tři 5, 8, 12 let 11 990 28 776
čtyři 5, 8, 12, 16 let 14 440 34 656
Podrobné informace o dávkách Vám poskytne příslušný úřad práce v místě Vašeho bydliště.

Jak je výše uvedeno, RP by paní čerpala následovně:
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.