Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské v souvislosti s porodem

31.03.2014

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na následující otázky a předem se omlouvám za trochu chaotické znění!
Do 31.10.2013 jsem pracovala jako OSVČ (cca 7 let)-k tomuto datu jsem činnost přerušila, platila jsem si pouze základní zdravotní pojištění. Od 1.11.2013 jsem nastoupila do zaměstání, kde jsem po pár týdnech zjistila, že jsem těhotná a 12.12.2013 jsem nastoupila na neschopenku (rizikové těh.). Neschopenka mi trvá dodnes a mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí 30.4.2014 a zaměstnavatel mi ji neprodlouží. Takže mám "odpracováno" 6. měsíců. Je mi jasné, že nemám nárok na mateřskou, protože nesplňuji 270 dní účasti na nemocenském pojištění, je to tak? Dozvěděla jsem se, že existuje tzv.: nemocenská v souvislosti s porodem, ale těhotná musí být účastna na nemocenském pojištění NEBO v ochranné lhůtě - spadám nějak pod tyto výhody? Protože jestliže dostanu k 30.4.2014 výpověď, tak budu nezaměstnaná a nebudu účastna na nemocenském pojištění ne? Nebo jak to prosím je? Mám se někde nahlásti(ÚP, OSSZ..)? Termín porodu mám 20.6.2014 (takže v normálním případě bych šla na mateřskou někdy začátkem května). Také jsem četla, že pokud bych nastoupila na mateřskou ještě v době zaměstnání, tak mě zaměstnavatel nemůže dát výpověď - kdybych to v mém případě udělala a šla na mateřskou poslední týden v dubnu - stějně nesplňuji oněch 270 dní, takže to asi také nemá cenu zkoušet že?
Děkuji moc za zodpovězené dotazy, radši to mám "černé na bílém", než běhat po úřadech a ptát se.

Dobrý den,
pokud byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, skončí uplynutím sjednané doby, a to i v případě, že je v této době zaměstnankyně těhotná nebo čerpá mateřskou dovolenou.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě, v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná pojištěnka, pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Vzhledem k tomu, že potřebnou dobu pojištění nesplníte, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne.
Pokud jste v souvislosti s těhotenstvím v pracovní neschopnosti a důvody pro pracovní neschopnost bude nadále trvat, pak Vám bude nemocenské náležet i po skončení pracovního poměru. Váš lékař vzhledem ke skutečnosti, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ukončí Vaší pracovní neschopnost uplynutím 6 týdnů po porodu, nebudou-li zde důvody pro delší trvání pracovní neschopnosti. Nemocenské pobírané v období od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a jeho pobírání Vám umožní zvolit výši, a tedy i dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Bližší informace naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Po skončení pracovního poměru se v době pracovní neschopnosti nemůžete stát uchazečkou o zaměstnání. Oznamovací povinnost v souvislosti se skončením pracovního poměru plní Váš zaměstnavatel. Pojištěnec je však povinen sdělit příslušné zdravotní pojišťovně vznik a zánik povinnosti státu platit za pojištěnce pojistné. Doporučuji Vám tedy kontaktovat po skončení pracovního poměru Vaši zdravotní pojišťovnu a sdělit, že je za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.