Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru po RD

06.04.2014

Dobrý večer, opět se na Vás obracím s prosbou o radu. Nemám úplné informace a tak se chci zeptat, které řešení mé situace bude pro mě výhodnější, či zda vyjdou obě možnosti nastejno. 25.6.2014 mi končí RD (dceři ten den budou 3 roky). Zaměstnavatel se mnou ale pravděpodobně ukončí pracovní poměr kvůli nadbytečnosti. Takže 26.6.2014 budu muset podepsat výpověď. Je pro mne lepší, kdyby mi zaměstnavatel umožnil 26.6.2014 nastoupit na jeden den do zaměstnání a výpoveď se mnou podepsal az 27.6.2014? Vím, že na tom závisí výše podpory v nezaměstnanosti, ale neznám přesná pravidla. Propuštěna budu dohodou pro nadbytečnost. Děkuji.

Dobrý den,
ve svém dotazu směšujete dva způsoby ukončení pracovního poměru, tedy výpověď a dohodu o rozvázání pracovního poměru. Dohoda je dvoustranný právní akt a rozhodně jej podepsat nemusíte. Dohoda předpokládá dobrovolné rozhodnutí a oboustranný souhlas. Zaměstnavatel Vás nijak nemůže nutit podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. To, že pro Vás nemá práci, která by odpovídala Vaší pracovní smlouvě je jeho problém a on se s tímto problémem musí vyrovnat. Pokud se nehodláte zabývat tím, zda skutečně existuje nadbytečnost (zákoník práce tento výpovědní důvod definuje takto: stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách - to znamená, že musí předcházet rozhodnutí zaměstnavatele o snížení počtu zaměstnanců), nechte zaměstnavatele, ať Vám nejdříve 26. 6. dá klasickou výpověď pro nadbytečnost (tento důvod musí být ve výpovědi uveden a také popsán). Počátkem července poběží Vaše výpovědní doba a poběží celé prázdniny, po celou tu dobu budete stále zaměstnancem, budete nemocensky i sociálně pojištěna a (pokud nebude mít zaměstnavatel žádnou práci, kterou by Vám v souladu s pracovní smlouvou mohl přidělovat) budete dostávat náhradu mzdy, protože Vaše nadbytečnost je překážka na straně zaměstnavatele. Kromě již uvedených výhod pokračování pracovního poměru je zde ještě jedna věc, když byste v době běhu výpovědní doby znovu otěhotněla, běh výpovědní doby se přeruší na dobu existence všech ochranných dob, tedy těhotenství, mateřské dovolené a rodičovské dovolené. Pracovní poměr by tak skončil až po návratu z rodičovské dovolené s dalším dítětem.
Pokud byste přeci jen z nějakého důvodu chtěla přistoupit na dohodu o rozvázání pracovního poměru (například proto, že by zaměstnavatel nabídl tak vysoké odstupné, že by to pokrylo i ušlou náhradu mzdy), tak by bylo nejvhodnější ukončit pracovní poměr ke konci měsíce června, aby to nevypadalo jako spekulace z důvodu získání vyšší podpory v nezaměstnanosti, ale jako logický důsledek návratu do zaměstnání před koncem kalendářního měsíce. V případě skončení pracovního poměru dohodou musí být důvod nadbytečnost výslovně v dohodě zmíněn.
Při obou způsobech ukončení pracovního poměru Vám vznikne nárok na odstupné ve výši minimálně tří měsíčních platů.
Protože se dá předpokládat z chování zaměstnavatele (to že Vám vnucuje dohodu o rozvázání pracovního poměru), že by mohlo dojít k nějakým problémům, komunikujte tak, abyste měla pro všechny kroky důkazy. Oslovte jej písmeně s doloženým doručením, že končí Vaše rodičovská dovolená a jak to bude s Vaším návratem do zaměstnání, stanovte lhůtu, do které žádáte písemnou odpověď. Dejte dostatečně najevo, že jste si vědoma svých práv a že jste odhodlána si je chránit.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.