Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovství k dítěti

06.04.2014

Dobrý den, čekám dítě s ženou, se kterou jsem se setkal na silvestrovské oslavě. Vyspali jsme se spolu bohužel nechráněně a poté jsme se měsíc neviděli. Po měsící se ozvala, aby mi oznámila, že je těhotná a že si to hodlá nechat. Ze začátku jsem se s tím nebyl schopen smířit, přeci jen jsem s tou ženou neměl nic společného a celé to byla jedna velká alkoholová nezodpovědnost. Ale k potratu jsem ji nepřesvědčil, ačkoliv mi to vůči dítěti přijde naprosto nezpodpovědné, aby mělo rodiče, kteří nejenže nemají vůbec nic společného, ale zároveň i přes snahy, nemohou jeden druhého kvůli svým názorům na život vystát. Každopádně se situací, že budu otcem jsem se smířil velice rychle a velice rád bych udělal vše proto, abych dítě co nejlépe zabezpečil a měl na výchovu vliv. Jenže jak se ukazuje to nebude tak jednoduché. Matka budoucího dítěte se mnou komunikuje pouze pomocí emailu a veškeré mé návrhy na to, co bych pro dítě rád udělal považuje za útok na ní. Strašně se bojím toho, že moje dítě bude žít v bídě (chce se s ním odstěhovat na venkov do horské chalupy, kde neteče ani pitná voda, topí se uhlím, do civilizace k doktorům to jde jen autem a v zimě ještě dost komplikovaně). Upřímně řečeno vůbec nevím, co mám dělat. Matka na moje dotazy o stavu těhotenství, zdali je dítě zdravé atp. nereaguje, naopak útočí na to, že jsem si to měl rozmyslet, když jsem si tehdá nevzal kondom. Nevím co mám dělat, jak donutit matku, aby mi tyto informace poskytla. Nechce mi poslat ani číslo účtu, abych jí mohl při těhotenství přispět a dostál tak svým povinnostem. Bojím se, že mě v budoucnu bude vydírat, nenechá mě se o dítě starat a sama na něj bude uplatňovat svou alternativní výchovu, se kterou bohužel nesouhlasím. Bohužel dohoda je zřejmě vzhledem k její nekomunikaci v nedohlednu. Mám jako otec (k dítěti se hodlám hlásit), nějaká práva, jak toto změnit? Mockrát děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,
jsem toho názoru, že nyní se žádných informací nemůžete domoci, protože dosud je dítě součástí tělesné integrity matky a o té si rozhoduje sama a není Vám povinna nic sdělovat. Po narození dítěte musíte nejprve dosáhnout toho, abyste byl za otce považován z hlediska práva. Asi se dle dosavadního chování matky nedá spolehnout na to, že by otcovství bylo možno dosáhnout na základě souhlasného prohlášení rodičů před soudem či matričním úřadem, budete tak muset podat žalobu na určení otcovství. Ve Váš neprospěch svědčí to, že Vám matka pravděpodobně nesdělí, že se dítě narodilo, natož jak se jmenuje. Budete tedy muset dopočítat předpokládané datum narození a podat žalobu, ve které identifikujete dítě označením jeho matky. K takové žalobě Vám rozhodně doporučuji využít pomoci zkušeného advokáta, který má dostatečné zkušenosti na poli sporů týkajících se péče o dítě a příbuzných sporů, protože jde o tak specifickou problematiku, že ji běžní advokáti nemusí zvládnout dobře.
Po té, co budete na základě testů DNA uznán za otce dítěte, můžete žádat o svěření dítěte do své péče, ale podle současné praxe se tak stane jen v malém procentu případů. Obávám se, že zakázat matce, aby se s dítětem odstěhovala, nebude průchozí. Pokud by dítě následně její péčí trpělo, mohl byste podat podnět pro kontrolu na Orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD) a mohlo by to být považováno jako důvod pro změnu péče o dítě a pokud by dítěti péče matky byla na škodu, mohl byste žádat dítě opětovně do své péče.
Bohužel tam, kde dohoda rodičů není možná, tak jsou spory vždy cestou do pekel a přínos z toho nebude mít ani jedna stranu a tím méně dítě. Existuje také možnost mediace, kdy si rodiče najdou odborníka, který se s nimi pokusí dosáhnout nějakého mimosoudního řešení tak, aby to prospěšné bylo.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.