Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek

26.03.2014

Dobrý den, předem se Vám moc omlouvám za tento dlouhý román a zároveň moc prosím o radu :-)
Pracovní poměr mi skončil 30.9.2013, jsem těhotná a termín porodu máme 2.6.2014. Ochrannou lhůtu 180 dní asi těsně mineme a nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale pouze na rodičák. Můžu se prosím zeptat, jak to udělat, abychom z toho vyšli co nejlépe? Jsem vedená od 1.10.2013 na ÚP, podpora se mi vyplácí až od 1.1.2014 a končí 30.5.2014, protože do 30.12.2013 jsem měla pozastavenou platbu z důvodu proplaceného odstupného. Doktorka mi řekla, že na mateřskou odcházím cca mezi 7-21.4.2014 a mám si zjistit, jestli mám na mateřskou nárok... nebo pokud nastoupím přímo na rodičák, zda můžu od té cca půlky dubna do konce května pobírat zároveň jak rodičák, tak i zbytek podpory současně? Ráda bych rodičák na 3 roky, ale pokud mi to nevyjde, můžu to prý vyřešit i přes přítele, který je již dlouho stálý zaměstanec, jen nevím, jak to funguje, zda jde přes něj vyřídit i nárok na mateřskou nebo pouze délka trvání rodičáku? Moc děkuji za rady a přeji pěkný den

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám skutečně nevznikne. V souvislosti s péčí o dítě tedy budete pobírat rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Při porodu v červnu bude tedy rodičovský příspěvek navazovat na podporu v nezaměstnanosti.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud tedy otec dítěte splňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech a trvající účast na nemocenském pojištění), pak lze volit výši rodičovského příspěvku podle jeho denního vyměřovacího základu, přičemž otec nemusí rodičovský příspěvek ani peněžitou pomoc v mateřství pobírat.
Bližší informace, včetně formuláře žádosti a kontaktů na příslušná pracoviště naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Otec dítěte může za zákonem stanovených podmínek i pobírat peněžitou pomoc v mateřství, pokud s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Podpůrčí doba v uvedeném případě činí 22 týdnů, není třeba ji však vyčerpat celou. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství dále je skutečnost, že podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění a že pojištěnec byl účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmí příjemce dávky vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého mu dávka náleží a nesmí mít z tohoto zaměstnání příjem. V době, kdy jeden z rodičů pobírá peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek náleží jen, je-li vyšší, a to ve výši rozdílu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.