Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená

25.03.2014

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Zvolila jsem si tříletou variantu, za starých podmínek (238000). Rodičovská mi končí v září tohoto roku. Chtěla bych si ji ještě o rok prodloužit, je to možné? Měla bych nárok ještě na nějaké peníze, když jsem si balíček téměř vyčerpala. Kdy nejpozději musím změnu provést? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Rodičovskou dovolenou ve smyslu zákoníku práce lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma s dítětem déle, musíte Vašeho zaměstnavatele požádat o neplacené volno – Vaší žádosti však není povinen vyhovět.
Pokud pobíráte rodičovský příspěvek podle staré právní úpravy, můžete jej podle této právní úpravy dočerpat, rodičovský příspěvek Vám tedy bude náležet naposledy za měsíc, ve kterém dítě dosáhne věku 3 let. Lze přejít i na novou právní úpravu, ale tato varianta by pro Vás nebyla vhodná, neboť byste takto mohla vyčerpat maximálně 220 000 Kč.
Budete-li pečovat o dítě i po dovršení věku 3 let, rodičovský příspěvek Vám dále již náležet nebude. Podle příjmů Vaší rodiny můžete splnit podmínky vzniku nároku na některou z dávek státní sociální podpory - bližší informace naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz/cs/2.
Pro úplnost dodávám, že pokud Vaše dítě nebude navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení vůbec nebo jen na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, budete patřit mezi „osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku“ a plátcem zdravotního pojištění za Vás bude podle §7 odst. 1 písm. l. zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, stát. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Vznik povinnosti státu platit za Vás zdravotní pojištění jste povinna oznámit své pojišťovně v osmidenní lhůtě.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.