Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

30.03.2014

Dobrý den, mám dotaz. Mám děti ve věku 6 a 9let. Manžel nás opustil kvůli jiné ženě, ke které se nastěhoval. Je řidič z povolání. Nyní jezdí do zahraničí. Výplatu má zatím v korunách, ale od dubna jde jinam a výplata mu bude chodit 10tis. v českých a kolem 20tis. v Eurech. Chci se zeptat, jak to bude když požádám o výživné. Každý mi říká, že tzv. diety se nepočítají do příjmů. Manžel má ještě z prvního manželství syna, které mu je 16let a na něho platí výživné 2500Kč. Prý se zohledňuje i to, tolik platí na ostatní děti. Bohužel od dubna budu bez práce takže potřebuji každou korunu. A máme ještě dům, ve kterém zatím bydlím s dětmi a na který máme hypotéku 12000Kč. Manžel zatím na poplatky přispívá, ale nevím jak dlouho. Dům máme už na prodej, ale zatím o něj není zájem.Je povinen platit alespoň hypotéku, která je psaná na manžela? Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,
veškeré Vaše otázky definitivně zodpoví až soud jednak v řízení o úpravě poměrů k dětem a stanovení výživného a jednak v definitivním vypořádání společného jmění manželů. Nejprve je třeba připomenout, že vyživovací povinnost má manžel k dětem samozřejmě stále a pokud nyní nepřispívá na jejich výchovu a výživu, tak je třeba jen samozřejmě nejprve vyzvat, aby tak činil, a když to nepomůže, tak podat žalobu na plnění vyživovací povinnosti. Stejně tak je manžel za dobu trvání manželství povinen vyživovací povinností také k Vám, protože zákon stanoví, že manželé mají právo na stejnou životní úroveň a mají vzájemnou vyživovací povinnost. Právě proto existuje institut manželství, aby na takovou tíživou situaci, kterou je například ztráta zaměstnání a tím i příjmu, byli dva a podařilo se ji společně překlenout. A pokud manželství trvá, trvá i tato zákonná povinnost, nemůžete tím, že se manžel rozhodl odstěhovat, ještě přejít do stavu hmotné nouze. Můžete tedy podat i žalobu na neplnění vyživovací povinnosti vůči Vám. Výživné na děti lze žádat až tři roky zpětně ode dne podání žaloby, výživné na sebe můžete žádat až ode dne podání žaloby. Při stanovení výše výživného se bude posuzovat hmotná situace všech osob, otce, Vaše i dětí. Bude se posuzovat samozřejmě také to, zda má otec ještě nějakou jinou vyživovací povinnost, bude se hodnotit také výše jeho příjmu a mže být zohledněno také (zejména k Vašemu návrhu), v jakých podmínkách otec žije, jaké si kupuje věci a zda jeho výdaje odpovídají přiznaným příjmům.
Teprve po té, co bude rozhodnuto o dětech, přistoupí soud k samotnému rozvodu. Po rozvodu může jeden z Vás podat návrh na vypořádání společného jmění manželů. Dosud máte (pokud nedošlo k nějakému jinému uspořádání) veškerý majetek a také dluhy ve společném jmění a jste z něho také společně odpovědni. Pokud je hypotéka psána na manžela, tak se dá předpokládat, že banka bude nejprve sankcionovat jeho, ale pokud vznikla za trvání manželství, tak je to Váš společný dluh. Banka by se samozřejmě zhojila prodejem Vaší společné nemovitostí.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.