Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená

27.03.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, před 1,5 rokem jsem se vrátila po mateřské dovolovené do původního zaměstnání. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na 4 hodinové pracovní době, nyní od 1.března mi zaměstnavatel prodloužil pracovní dobu na 6,5 hodiny. K 28.2. jsem měla nárok na 43,5 dne dovolené ( na rok máme 25 dní dovolené a já měla k tomu ještě dovolenou z minulého roku). Zaměstnavatel přišel s tím, že mi musí dovolenou zkrátit, tím, že jsem dřív pracovala na 4 hodiny a teď už na 6,5 hodiny, že mu to vycházi na 37 dní dovolené. Má na to právo?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
podle mého názoru nejedná zaměstnavatel v souladu se zákonem. Zákoník práce obsahuje ustanovení o krácení dovolené v § 223.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
(2) Krátí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškanou směnu (pracovní den), může mu dovolenou krátit o 1 až 3 dny; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn se mohou sčítat.
(3) Při krácení dovolené podle odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů.
(4) Zaměstnanci, který zameškal práci pro výkon trestu odnětí svobody, se za každých 21 takto zameškaných pracovních dnů krátí dovolená za kalendářní rok o jednu dvanáctinu. Stejně se krátí dovolená pro vazbu, došlo-li k pravomocnému odsouzení zaměstnance nebo byl-li zaměstnanec obžaloby zproštěn, popřípadě bylo-li proti němu trestní stíhání zastaveno jenom proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný nebo že mu byla udělena milost anebo že trestný čin byl amnestován.
(5) Dovolená za odpracované dny a dodatková dovolená se může krátit pouze z důvodů uvedených v odstavci 2.
(6) Dovolená, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se krátí pouze z důvodů, které vznikly v tomto roce.

Žádný z uvedených důvodů však u Vás nenastal. Dovolená se nepřepočítává na hodiny, u dovolené se počítá v týdnech (týden je sedm po sobě následujících kalendářních dnů), maximálně lze počítat v dnech, ale den je vždycky den, ať z něj máte opracovat 4, 6 nebo 8 hodin. Zákoník práce stanoví, že máte nárok na 4 nebo 5 týdnů dovolené na kalendářní rok. To platí stále.
Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené sám, je vlastně jeho problém, že Vám nenařídil čerpat dovolenou v době, kdy by Vám měl platit jen za 4 hodinový pracovní den. Dokonce tím porušil zákoník práce, který stanoví, že zaměstnavatel je povinen Vám nařídit čerpání dovolené tak, aby byla do konce roku vyčerpána. Nicméně porušení zákoníku ze strany zaměstnavatele Vás nijak nezajímá. Jde jen o to, že by při kontrole ze strany inspektorátu práce mohl být pokutován.
Podlé mého právního názoru tedy nyní Váš pracovní den (a tím i den dovolené) má 6 a půl hodiny a máte nárok čerpat dovolenou v celé nevyčerpané délce 43 a půl dne.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.