Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená

19.03.2014

Dobrý den,
jsem zaměstnaná u Celní správy ve služebním poměru jako celník, v současné době jsem na rodičovské dovolené. Původně jsem žádala o rodičovskou dovolenou do věku 2 let mého syna a ta mi byla udělena.
Nyní jsem dodatečně před ukončením poskytnuté rodičovské dovolené požádala o její prodloužení. Zaměstnavatel mi ale místo „rodičovské dovolené“, o kterou jsem žádala, udělil „služební volno bez poskytnutí služebního příjmu“. Zajímalo by mne, zda má zaměstnavatel na toto právo, či nikoli. Domnívala jsem se, že dle § 82 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů: („Příslušnice a příslušník mají nárok na rodičovskou dovolenou na základě žádosti. Rodičovská dovolená se příslušnici, která je matkou dítěte, poskytne po skončení mateřské dovolené a příslušníkovi, který je otcem dítěte, nejdříve dnem narození dítěte, a to v rozsahu, v jakém o ni požádají, nejdéle však do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.“), je zaměstnavatel povinen rodičovskou dovolenou prodloužit.
Dále by mne zajímalo, zda může služební funkcionář rozhodnout tedy o něčem jiném, než o co bylo žádáno, aniž by na to předem upozornil a odůvodňovat toto rozhodnutí tím, že je vydané na základě vlastní žádosti.
Zásadní rozdíl v tom, zda je poskytnuta „rodičovská dovolená“ (§ 33a zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů:) nebo„služební volno bez poskytnutí služebního příjmu“ (§ 33b zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů:) je ustanovení na služební místo po návratu do služby (§ 34 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů:). V případě rodičovské dovolené: „Příslušník musí být po vynětí ze zálohy činné, pro studující, zvláštní nebo neplacené, do níž byl zařazen podle § 33 písm. a), ustanoven na služební místo, pro které je stanovena stejnáslužební hodnost jako pro služební místo, na něž byl ustanoven před zařazením do této zálohy.“, zatímco v případě služebního volno bez poskytnutí služebního příjmu: „Příslušník může být po vynětí ze zálohy neplacené, do níž byl zařazen podle § 33 písm.b), ustanoven na služební místo, pro které je stanovena i nižší služební hodnost, nelze-li jej ustanovit na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž byl ustanoven před zařazením do zálohy, a to i v jiném místě služebního působiště.“ Z výše uvedeného je tedy jasné, že vydané rozhodnutí mne znevýhodňuje v okamžiku skutečného návratu do práce, což se domnívám, že byl i záměr zaměstnavatele.

Rekapitulace:
Zajímalo by mne tedy
1) Zda mám či nemám právo na prodloužení rodičovské dovolené v jakékoli délce (případně i opakovaně) do dovršení 3 let věku dítěte, jestliže o to požádám?
2) Zda může služební funkcionář vydat bez upozornění jiné rozhodnutí. A zda tedy mám právo žádat o zrušení tohoto rozhodnutí. Nebo mohu vzít svou žádost zpět, když o ní vlastně rozhodnuto nebylo (§179 zákona č. 361/2003 Sb.)?
Krom výše zmíněného plánujeme také v co nejbližší době druhé dítě. Předchozí těhotenství bylo rizikové a rizikovým bude i další. V případě těhotenství tedy budu v pracovní neschopnosti.
Co mi tedy doporučujete v této situaci za postup, aby to bylo pro mne výhodné?

Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
po prostudování Vámi uvedeného zákona jsem toho názoru, že zaměstnavatel vůbec nemohl udělit služební volno bez náhrady mzdy, protože jste o něj nežádala. V souladu s § 76 se příslušníkovi na jeho žádost poskytne služební volno bez poskytnutí služebního příjmu, nebrání-li tomu vážný zájem služby. Vy jste ale žádala o rodičovskou dovolenou. Tak jako je to běžné u civilních zaměstnanců, může rodič opakovaně žádat o rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel vlastně nemá žádnou rozhodovací pravomoc, do tří let věku dítěte zkrátka takové žádosti vyhovět musí. Nicméně není úplně neobvyklé, že si zaměstnavatelé myslí, že když jednou udělili rodičovskou dovolenou na určenou dobu, že možnost ji čerpat déle byla již tím zrušena. Podle mého názoru nemůžete svou žádost o rodičovskou dovolenou vzít zpátky bez domluvy se zaměstnavatelem, protože tím, že jste požádala, tak byla vlastně rodičovská dovolená prodloužena, když zaměstnavatel vlastně nemá žádnou pravomoc se k tomu nějak vyjádřit. Se svým nadřízeným, ale celou věc prodiskutujte, upozorněte jej na výše uvedené skutečnosti a celou záležitost veďte písemně, abyste měla dostatek listinných dokladů pro případný budoucí spor.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.