Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Předškolní zařízení

17.03.2014

Dobrý den, dovoluji si otevřít opět otázku přijetí/nepřijetí dítěte do MŠ.
Dcera má v září 3 roky, já již od loňského února opět pracuji. V tuto chvíli řeším její hlídání kombinací babičky (65 let) a soukromé školky (3 dny v týdnu - platba 5500 Kč/měsíc). V Brně bylo letos podáno 4600 přihlášek do MŠ, volných míst je 2300. Již teď vím, že přijata na žádnou školku nebyla.
Nebudu se zabývat otázkami typu - jsem pracující matka (viz. vyjádření ombudsmana, že nemám přednostní nárok), ani na to, že již je plně zralá k docházce a výuce. Jde opravdu o to, že místa ve školkách nejsou. MŠ zřizuje kraj (?) a nemá opravdu další prostor pro školu a tedy děti. To ještě pochopím, ale když tedy nemá prostor je možné si požádat o nějaký příspěvek na uhrazení soukromé školky, když mi nebylo umožněno umístit dítě do školky dotované? Proč já mám platit několikanásobek za péči o dítě oproti státním školkám? Jen proto, že v nich není místo? Já jsem si místo našla v soukromém zažízení, ale je draho placené, tak ať mi na něj přispěje kraj. Ostatním dětem umístěným ve státních školkách také kraj přispívá na pobyt a péči.
Tak proč ne mně?

Jě nějaký pádný argument? Že prostě všechny děti mají nárok bez rozdílu na předškolní péči? Tak proč moje je znevýhodněno?

Kolik matek bude letos muset nenastoupit do práce, kde jim drží zaměstnavatel místo, protože neumístí děti v MŠ a půjdou potupně na pracovní úřad jen proto, že místo pro dítě není a nevydělávají dostatek peněz, aby zaplatily soukromou školku (v Brně je to za měsíční pobyt cca 9 tis.).

Děkuji za odpově a krásný den

Dobrý den,
nárok na přijetí dítěte do mateřské školy není. Školský zákon dává řediteli mateřské školy zcela volnou ruku v rozhodování o tom, koho k předškolnímu vzdělávání přijme či nikoliv. Jediné omezení, které má, je v tom, že musí upřednostnit děti předškolní, ale jinak není ničím limitován. Obce obvykle stanoví pravidla, podle kterých mají být děti do školek přejímány. Pokud nyní není ve školce žádné volné místo, nezbývá Vám než se zúčastnit klasického zápisu do školky a doufat, že místo pro Vaši dceru bude alespoň od září 2015. odejde do škol. Můžete zkusit dohodnout se zaměstnavatelem neplacené volno do začátku září. Doporučuji podat odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte do školky a obrátit se na příslušný odbor školství a vzdělávání úřadu města. Je možné, že některé přijaté dítě nenastoupí nebo některá maminka podala více přihlášek a místo ve školce se uvolní a mohou jej nabídnout právě Vám.

Vzhledem k tomu, že ve většině mateřských škol přijímají až na začátku školního roku, tak zaměstnavatelé s touto situací obvykle počítají a pokud má na Vašem místě zaměstnavatel nějakého zaměstnance jako zástup, tak mu v podstatě nemusí tolik záležet na tom, že ho bude zaměstnávat ještě o tři měsíce déle. Zaměstnavatel není povinen žádosti o pracovní volno vyhovět ve všech případech.
Má-li rodič zájem zůstat s dítětem doma i po dovršení 3 let věku dítěte, může požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného pracovního volna. V některých situacích zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a rodiče v práci omluvit. Typickým příkladem je Vaše situace, kdy rodič nenastoupí po skončení rodičovské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, a vyrozuměl-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohl nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvodů. Samotná skutečnost nenastoupení do zpět do práce nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru. Viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. října 2008, více informací na http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/mohou-vas-vyhodit-z-prace-protoze-nesezenete-pro-dite-skolku/
Rodič čerpající pracovní volno mezi třetím a čtvrtým rokem věku dítěte není v ochranné době, a tudíž není chráněn před případnou výpovědí.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.