Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď a těhotenství

16.03.2014

Dobry den,
ke konci ledna jsem od sveho zamestnavatele obdrzela vypoved z duvodu nadbytecnosti. Zaroven jsem podepsala dohodu, kde mi zamestnavatel priznava odmenu nad ramec standartniho zakonneho odstupneho. V praci zustavam jeste ve vypovedni dobe, tudiz muj pracovni pomer bude koncit k 31.3.2014. Pred necelym tydnem jsem zjistila, ze jsem tehotna.
1. Muj prvni dotaz se tyka, zda mam narok na penezitou pomoc v materstvi pocitaneho dle prijmu v soucasnem zamestnani, pokud predpokladany termin porodu vychazi na 13.11.2014.
2. Druhy dotaz se tyka varianty, pokud jeste v prubehu trvani pracovniho pomeru resp. ve vypovedni dobe nastoupim na neschopenku tj. pred koncem brezna (na rizikove tehotenstvi). Pak se moje vyplata odstupneho plus dohody o odmene nad ramec odstupneho posouva o dobu trvani pracovni neschopnosti? Predpokladam, ze v tuto dobu mam narok na nemocenske davky, je to tak? Pokud mi doktor za urcitou dobu, rekneme napr. po 2 mesicich neschopenku ukonci, je zamestnavatel mi pak ihned povinen proplatit odstupne vcetne dohody nad ramec odstupneho podepsaneho v lednu?
3. A treti varianta je pokud by mi doktor neschopenku do porodu neukoncil, nastupuji oficialne na materskou a moje ukonceni pracovniho pomeru z titulu nadbytecnosti spolu s vyplatou odstupneho a dohody nad ramec se posunuje az na dobu, kdy skonci rodicovska dovolena coz muze byt treba az za 2-3 roky)?
Mockrat dekuji za Vase cenne odpovedi!

Dobrý den,
v současné době si musíte uvědomit, co vlastně budete považovat za prioritní.
Pokud by Váš pracovní poměr skončil, vznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství jen v případě, že stihnete na dávku nastoupit v ochranné době, která je nejvíce 180 dnů. Na dávku můžete nastoupit na počátku osmého týdne před plánovaným termínem porodu. Pokud správně počítám, tak byste na dávku nastoupit stihnula.
Pokud před koncem pracovního poměru nastoupíte do pracovní neschopnosti, budete dávky nemocenského dostávat až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nijak nesouvisí konec pracovního poměru a na něj navazující vyplacení odstupného a pobírání dávek nemocenského. Odstupné (a odměnu dle dohody) zaměstnavatel vyplatí v příštím výplatním termínu po skončení výpovědní doby. Je jen třeba počítat s tím, že první dva týdny pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel náhradu mzdy, teprve po té nastupují dávky nemocenského. Pokud první dva týdny pracovní neschopnosti zasáhnou již do dubna, nebudete dostávat po tu dobu nic, protože již nebudete mít pracovní poměr, tak Vám nebude příslušet žádná náhrada.
To, co si musíte rozhodnout je, že vůbec nemusí Váš pracovní poměr skončit. Zákoník práce stanoví, že byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Již nyní tedy došlo k zastavení běhu Vaší výpovědní doby ze zákona. Samozřejmě, že pokud se nebudete o svém těhotenství šířit a nikdy nebudete trvat na návratu do práce, tak se nebude dít nic. Tím, že přijmete odstupné a domluvenou odměnu, tak vlastně vyjádříte to, že na trvání pracovního poměru netrváte. Pokud byste ale oznámila svému zaměstnavateli, že jste těhotná a že tedy pracovní poměr nekončí, nedá se s tím nic dělat. Vám by tak pracovní poměr trval, v září či říjnu byste nastoupila na mateřskou dovolenou, čerpala byste mateřskou dovolenou, vznikl by Vám nárok na řádnou dovolenou, pak byste požádala o čerpání rodičovské dovolené a pracovní poměr by skončil až po uplynutí všech těchto ochranných dob. Po celou tu doby byste byla zaměstnancem jako každý jiný. Dokonce by se celý tento scénář opakoval v případě, že byste během této doby otěhotněla znovu a znovu tak nastoupila na mateřskou dovolenou. Běh výpovědní doby se zastavil v okamžiku, kdy jste otěhotněla, což se pravděpodobně dopočítává dle terminu porodu. Nárok na odstupné byste měla až po skončení pracovního poměru, tedy až po skončení rodičovské dovolené. Nárok na odměnu byste měla v souladu s uzavřenou dohodou, jejíž obsah neznám.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.