Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM,RP - cizí prvek

13.03.2014

Dobry den,

do 30.11.2013 jsem byla zamestana v CR. Od 1.1.2014 pracuji ve Francii na dobu urcitou do 30.6.2014. Jsem tehotna a termin porodu je 1.11.2014. Zapocitaji se me platby na nemocenskou ve francii do 270 dnu ucasti na nemocenke pojisteni? Mam narok na ochrannou lhutu? Z ceho se mi bude pocitat vyse materske?

Dekuji

Vážená paní,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Podmínky jsou:
účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM,
v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
těhotenství skončilo porodem,
zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly),
zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku byly splněny v době pojištění. PPM náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na ppm v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (§15 zákona č. 187/20906 Sb., o nemocenském pojištění). Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, ochranná lhůta činí 7 dnů.
Protože v ČR nebude v době nástupu na PPM (na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař) trvat Vaše účast na nemocenském pojištění ani ochranná doba z ní, nárok na PPM Vám v ČR nevznikne. Je možné, že splníte zákonné podmínky na obdobnou dávku ve Francii, která by Vám dávku vyplácela (o podmínkách se musíte informovat ve Francii).
Při splnění zákonných podmínek byste po narození dítěte v ČR mohla pobírat rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.
Dle pravidel EU je prioritním státem výplaty dávky stát, kde je vykonávána výdělečná činnost. Bude tedy také rozhodovat skutečnost, ve kterém státě pracuje otec dítěte. Pokud v jiném státě než v ČR, prioritním státem by byl stát zaměstnání otce. ČR by jako sekundární stát z důvodu bydliště dítěte mohlo event. doplácet rozdíl mezi dávkou vyplacenou v primárním státě výplaty a výší RP, na který by vznikl nárok v ČR. Denní vyměřovací základ pro volbu čerpání RP by bylo možné vyměřit z Vašeho příjmu ve Francii či otcova příjmu.
Pokud není stát výdělečné činnosti, nárok na RP by vznikl ve státě faktického bydliště dítěte. To znamená, pokud budete v ČR pobírat RP, dítě tam musí fakticky žít (nestačí trvalé bydliště).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.