Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na dovolenou na zotavenou

16.03.2014

Dobrý den,
mám dotaz ohledně proplacení dovolené. Od půlky prosince 2010 jsem byla na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství, dcera se narodila v červenci 2011, 28 týdnů jsem byla na PPM a poté rodičovské dovolené. Bylo mi řečeno, že dovolená se proplácí až po skončení rd. Teď se mi narodila druhá dcera, končím PPM a nastupuji na rd a bylo mi řečeno to samé. Švagrová tvrdí, že jí dovolenou zaměstnavatel.proplácí každý rok po dobu PPM i rd. Jak to.tedy.je?
Děkuji.

Dobrý den,

problematiku čerpání dovolené na zotavenou upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.

Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené na zotavenou ano.

Co se týká let 2010 a 2011, tak pokud jste zameškala např. pracovní neschopností více než 100 dní, tak platí pravidlo, že pokud zameškáte v tom daném roce více než 100 dní, tak dovolená se krátí za prvých 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce). Pokud jste nepožádala o čerpání dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou, vyčerpáte si nárokovou dovolenou po skončení rodičovské dovolené. Pokud ještě nečerpáte druhou rodičovskou dovolenou, doporučuji zaměstnavatele požádat o čerpání nárokové dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou. Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Pokud o čerpání dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou nepožádáte, tak dle§ 218 zákoníku práce odst. 4 je dáno, že nemůže-li být dovolená vyčerpána proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Což znamená, že si veškerou nárokovou dovolenou na zotavenou můžete vyčerpat v návaznosti na druhou rodičovskou dovolenou.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.