Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

04.03.2014

Dobrý den, jsem vdaná, ale pracuji v Praze 160 km od bydliště. Plánujeme rodinu a chtěla bych se vrátit k manželovi, abychom mohli být spolu a také budeme stavět dům. V zaměstnání jsem zatím zůstávala z finančních důvodů(mám plat přes 20.000 Kč) i kvůli praxi po škole. Zaměstnaná jsem od 1.2.2013. Od 1.2.2014 mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2014. Pokud bych otěhotněla v nejbližší době, zůstala bych v současném zaměstnání, pokud později, mám slíbené místo v místě bydliště, ovšem s nižším platem. Z hlediska výše PPM by bylo lepší, abych po odchodu ze současného zaměstnání nastoupila na méně placené místo, nebo se přihlásit na ÚP? Z jaké mzdy se vypočítá PPM, kdybych byla na ÚP? Kdyby se mi podařilo sehnat třeba na dva měsíce lépe placenou práci, bude se počítat PPM z posledního - vyššího výdělku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě, v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná pojištěnka, pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Z uvedeného vyplývá, že pokud nastoupíte do dalšího zaměstnání, výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v tomto novém zaměstnání. Pokud budete evidována u úřadu práce, splníte podmínku potřebné doby účasti na nemocenském pojištění a nastoupíte na peněžitou pomoc mateřství v ochranné lhůtě, výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání. Uchazečky o zaměstnání nejsou účastny nemocenského pojištění, pokud tedy v ochranné lhůtě na peněžitou pomoc v mateřství nenastoupíte, pak Vám nárok na dávku vůbec nevznikne. V souvislosti s narozením dítěte byste pobírala rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.