Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výchova dítěte po rozchodu partnerů

10.03.2014

Dobrý den,chci vás poprosit o radu,s přítelkyní se rozcházíme máme 1,5 r.syna ,již máme sepsanou žádost o alimentech jen čekáme jak se vyřídí věci kolem bydlení jelikož nájemní smlouva je napsaná na mě.Poté se odstěhuji k rodičům, kteří jsou v důchodu.Hlavně nechci ztratit kontakt se synem a také mám o syna jisté obavy, jestli jeho matka bude sama péči zvládat,jelikož je psychicky nevyrovnaná a má dlouhodobě problémy s alkoholem a své i naše problémy často řeší alkoholem a ráda s kamarády navštevuje rest. zařízení a bary stejně jako její matka se kterou se stýká a ta žije s přítelem po ubytovnách,dlouhodobě nepracují a syn podle mých předpokladů by mohl nakonec často být v jejich péči což by se mi nelíbilo a na domluvu o společné péči přítelkyně spíše nepřistoupí.Má na to právo?

Jak mám postupovat ,pokud trvám a chci se společně domluvit popř.sepsat dohodu o společné péči/tzn.výdat syna pokud o to přítelkyni kdykoliv požádám?/.

A v případě, že se nebude chtít domluvit a přispoupit na společnou péči.Měl bych navštívit příslušnou poradkyni kam přitelkyně spadá na úřadu socialních věcí a domluvit a se s nimi i s přitelkyní?

Jak by to bylo u střídavé péče?Rozhodne o ní soud?Postup?

Jinak pracuji ve velkoobchodě a mám střídavé 8-hod. směny ranní ,odpolední a pracuji často i o víkendech a volno mám v týdnu

Moc Děkuji za odpověd

S pozdravem

Dobrý den,
řešení Vámi popsané situace má jen dvě možnosti. Buď se dohodnete a nebo bude muset rozhodnout soud.
Nikdo nenutí rodiče, kteří se rozhodnou spolu nesdílet společnou domácnost, aby si nechali úředně nařídit, jak má probíhat výchova jejich společného dítěte a jak má probíhat jejich styk, případně jak má být plněna vyživovací povinnost. Vše výše uvedené ale předpokládá, že se rodiče jsou schopni zcela na všem dohodnout a že taková dohoda funguje, tedy že vše probíhá ke spokojenosti a užitku všech zúčastněných osob - matky, otce a zejména samozřejmě dítěte. Dokud nemáte nic soudně stanoveno, existuje společná péče o dítě ze samé podstaty věci, že jste oba jeho plnoprávnými rodiči. Musí ale tento stav vyhovovat Vám všem, musíte si i Vy i matka uvědomit, že práva k dítěti (a samozřejmě i povinnosti) máte naprosto stejná, že když se rozhodnete, že dítě bude nyní s Vámi, musí to matka respektovat, tak jako to Vy musíte respektovat naopak. Oba máte stejné právo na to, aby s Vámi dítě žilo, musíte být schopni se domluvit na nějakém režimu, na všech provozních záležitostech, zkrátka na všem.
Další možností, která vychází z dohody, je soudem schválená dohoda rodičů o svěření dítěte jednomu z rodičů či do střídavé výchovy, obsahem takové dohody má pak být i určení dohodnutého výživného a styk s dítětem. Již ale nemůžete mít dítě ve společné péči, protože ta předpokládá společnou domácnost. Soud takovou dohodu schválí, pokud nebude pro dítě nevýhodná, pokud mu nebude nějak na škodu.
Málokdy se ale rodiče dokáží takto smírně o svých dětech dohodnout a nastupuje nutnost žaloby a určení výchovy soudně. Jeden z rodičů tak musí podat žalobu a v ní stanovit, jaký způsob výchovy požaduje. Můžete tak žádat dítě do své péče, můžete žádat o střídavou péči. Soud rozhodne o svěření do výchovy a zároveň o stanovení výživného. Pokud je to v návrhu uvedeno, bude soud rozhodovat i o stanovení styku s druhým z rodičů. Dítě bude u takového soudního řízení zastoupeno opatrovníkem, kterým zpravidla bývá místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), takže má rozhodně smysl s tímto orgánem spolupracovat a o pomoc s řešením popsané situace požádat.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.