Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Osoba blízká

02.03.2014

Dobrý den, od roku 2009 jsem žila s přítelkyní, která je rozvedená, má děti ve společné péči s manželem. Celkem jsme spolu žili u ní v rodinném domku, kde žije i bývalý manžel po dobu 4 a půl let. Dětem bylo 2 a 6 let. Nyní je jim 7 a 10 let. Pochopitelně jsem si k nim udělala citový vztah, jezdili jsme na dovolené, na chatu, k rodičům, jejich i mým, trávili jsme společně spoustu času. Stálo mi nemálo energie, nervů a koneckonců i financí dětem tvořit v rámci možností zázemí. Byla jsem jim tetou a kamarádkou, měli vždy vedle v domě i otce, takže mě pochopitelně teď 3 měsíce po rozchodu velmi chybí. Jsem pro ně dle obč. zákoníku osobou blízkou, ale matka i otec ačkoliv mě nejdřív přislíbili, že děti budu moct občas vidět, nyní mi v setkání s dětmi hlavně matka a má bývalá partnerka brání, děti prý mají zákaz se se mnou stýkat a vše mají hlásit. Jakmile se prý pokusím o kontakt, mám se těšit. Bývalá partnerka má novou známost, tu paní znám a taky je pro to, abych se s dětmi viděla, hlavně mladší se na mne ptá. Nejsem žádná závadová osoba, pracuji u policie, nikdy jsem neměla žádné problémy se zákonem, pitím atd., nic takového. Je mi to moc líto a myslím, že i dětem by prospělo, kdyby věděly, že jsem se na ně nevykašlala. Nevím si rady, upozornila jsem bývalou partnerku na své právo na občasný styk s dětmi, ráda bych je viděla, něco jim koupila...ale otočilo se to v to, že prý vyhrožuji soudy. Nevím si rady, vím, že po zlém nic nezmůžu.Děkuji Vám.

Dobrý den,
Ano dle občanského zákoníku se navzájem může jednat o osoby blízké, jelikož pojem osoba blízká je velmi rozsáhlý. Konkrétně se zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v § 22 uvádí: „ Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen „partner“); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.
To, že vy a děti se po právu můžete cítit jako osoby navzájem blízké, pokud byste újmu, kterou utrpěla jedna z osob, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní, sice zakládá právo na styk s dětmi, ale umožnění styku s dětmi pro Vás je jen otázka dobré vůle, porozumění či slušnosti rodičů dětí, zda styk s Vámi umožní či nikoliv.
Domáhání se tohoto práva soudní cestou nepovažuji za rozumné, jen by vztahy ještě více vyhrotily. Je také otázka, jak by soud na věc nazíral, to si netroufám vyhodnotit.
Občanský zákoník v § 927 k věci uvádí:
„Vztahy mezi dítětem a jinými příbuznými a dalšími osobami

§ 927
Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.“
Doporučuji nechat věcem volný průběh, domnívám se, že Vaše bývalá partnerka si s nastalou situací neví rady a cítí se ohrožena, možná by stačilo napsat jí dopis a v něm navrhnout pravidla styku s dětmi a ubezpečit ji, že v žádném případě nechcete děti nijak navádět či prostřednictvím dětí zasahovat do jejího nového vztahu. O věci se můžete také poradit s naší psycholožkou paní Eliškou Kodyšovou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.