Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zbavení rodičovské odpovědnosti

04.03.2014

Dobrý den,
mám skoro pětiletého syna, s jeho biologickým otcem od narození syna nežijeme(několik let poté byl těžký alkoholik, velmi agresivní), se synem se nestýká, výživné neplatí. Několikrát byl odsouzen pro napadení,vyhrožování smrtí, neplacení výživného (vše spojeno s mou osobou), soud mi svěřil syna do výhradné péče s tím, že o styku syna s otcem rozhoduji pouze já. Otec však o syna za celou dobu zájem nikdy neprojevil, dítě ho vůbec nezná.V současné době je ve výkonu trestu, byl odsouzen na dva roky pro nějaký finanční podvod. Já jsem nyní vdaná, od synova roku žijeme s mým nynějším manželem, syn ho považuje za tatínka.
Jsem již celkem unavená z pravidelného kolečka policie-soud-exekutor a zvažuji možnost zbavení rodičovské zodpovědnosti.
Vzhledem k tomu, že biologický otec dítěte ho od jeho v podstatě narození neviděl, zájem nejeví, dlouhodobě neplní rod. odpovědnost, soustavně neplní vyživovací povinnost a léta vedl a vede nemorální způsob života, soudní zbavení odpovědnosti by předpokládám nebyl takový problém. Nejsem si ale úplně jistá, zda těmto právním úkonům správně rozumím. Měla jsem za to, že pokud soud zcela zbaví otce rodičovských práv, tak tím zaniká i vyživovací povinnost a otec se zkrátka "vymaže" z rodného listu, že tím pádem přestává být legálně otcem. Nyní jsem se někde dočetla, že vyž. povinnosti tím nezaniká atd. Existuje tedy nějaká právní možnost, kdy by se zkrátka otec soudně kompletně a trvale "vyloučil" z práv a povinností k dítěti, aniž by ho musel adoptovat jiný člověk ? Zatím jsme situaci nechtěli řešit tím, že by syna manžel adoptoval (manžel je Brit a proces by byl poněkud složitější na jeho straně, já bych zároveň také ráda měla chvíli pokoj od všech soudních záležitostí). Existuje možnost, že by tedy byl otec pro výše uvedené skutečnosti "odebrán" z rodného listu atd a já bych tedy byla jeho jediný zákonný zástupce, tak jako to mají např. svobodné matky, které uvedly Otec neznámý ? Jak byste v mém případě doporučili postupovat, aby celá záležitost byla co nejjednodušší ?

Děkuji mnohokrát

Monika

Dobrý den.
Pokud je otec zapsán v RL,pak ho z rodného listu nelze "odebrat " jak píšete. Je možné ho pouze omezit ve výkonu rodičovské odpovědností nebo jí ho zbavit. Rrodičovské odpovědnosti se nelze vzdát, k jejímu zániku, za života rodičů, může dojít pouze na základě rozhodnutí soudu. Zbavení rodičovské odpovědnosti má za následek, že rodič nemůže svoji rodičovskou odpovědnost vůbec vykonávat(fakticky byste mohla tedy dítě zastupovat jen Vy). Jedná se o nejzávažnější zásah do práv rodičů. Tedy rodič,který byl rodičovské odpovědnosti zbaven se (až na výjímky kdy styk s dítětem výslovně povolí soud) nemůže se svým dítětem stýkat nemůže za dítě jednat atp.Jde o velice závažný zásah do práv rodiče i dítěte. Předpokladem je, že rodiče z důvodů, které spočívají v jejich osobě, hrubě porušují nebo zneužívají práva a povinnosti, které tvoří obsah rodičovské odpovědnosti. Zneužíváním se rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu životu, týrání dítěte, ubližování na zdraví a jeho pohlavní zneužívání. Za závažné zanedbávání rodičovské odpovědnosti se považuje zejména dlouhodobé neplnění rodičovské odpovědnosti, trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů, či soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti.Návrh na zahájení výše zmíněného řízení o zbavení rodičovské odpovědnosti vám v případě vašeho zájmu pomůže sepsat také sociální pracovnice oddělení péče o děti, které je příslušné podle místa bydliště dítěte. Zbavení rodiče jeho rodičovské odpovědnosti ani její omezení nemá vliv na jeho vyživovací povinnost k dítěti.
89/2012 sb. Nový občanský zákoník- NOZ
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.