Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné neprovdané matce

05.03.2014

Dobry den, mam dotaz ohledne partnerskych problemu, tykajicich se hlavne penez. s partnerem mame pulrocni miminko a stale se nemuzeme shodnout. Partner pracuje na plny uvazek, ja pobiram rodicovsky prispevek. Problem je v tom, ze partner mi nechce davat zadne penize - plati jen polovinu najmu, nakupuje jidlo a zbytek penez pry setri. Ja z rodicovskeho prispevku platim take pul najmu, kupuju vsechno pro miminko a take nakupuju jidlo. Vychazi mi to jen taktak, proto jsem ho pozadala, jestli by mi nedaval 2000 mesicne. On odmita s tim, ze pro nas oba setri. Me se to uplne nelibi, nejsme manzele a vim, ze je tu riziko rozchodu. Potom by mi urcite nasetrene penize nedal a ja bych zustala s ditetem jen s rodicovskym prispevkem a to by nebylo jednoduche. Duvod, proc mi partner nechce penize davat je taky ten, ze jsem nejake penize zdedila,kdezto on nema nic, ja bych ale ty zdedene penize chtela pouzit na bydleni, ne je utratit jen tak. Navic si myslim, ze kdyz je jeden rodic na rodicovske dovolene, mel by druhy rodic na potreby pro dite, najem a dalsi veci prispivat trochu vic, protoze jeho prijem z platu je o hodne vyssi. Partner to stale odmita a trva na tom, ze bude platit pul najmu a nakupovat jidlo. Me se to zda dost nespravedlive. Rada bych se zeptala na Vas nazor a na moznost, jak to resit. S partnerem se nam zadny kompromis najit nepodarilo. Moc dekuji.

Dobrý den,
přesně z důvodů, které sama uvádíte, stanoví zákon povinnost otce dítěte neprovdané matky platit této matce výživné. Neprovdaná matka má dle ustanovení § 920 občanského zákoníku právo na příspěvek na výživu po dobu dvou let od narození dítěte a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na to dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
Pokud otec dítěte neplní svou vyživovací povinnost dobrovolně, bylo by nutno na něj podat v této věci žalobu a výživné si vymoci soudně. Výživné je stanoveno právě proto, že se péčí o dítě výrazně sníží životní úroveň matky.
Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Kromě toho je nutno si uvědomit, že otec má vyživovací povinnost k dítěti a to v té výši, aby byla splněna podmínka zákona, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Kdyby došlo na lámání chleba, tak by soud zřejmě řešil, zda to, co otec dítěte do společné domácnosti přináší, stačí, aby to splnilo obě vyživovací povinnosti.
Před nutným podáním žaloby by rozhodně stálo za to se pokusit rozumně si promluvit a toto jistě ožehavé téma vyřešit smírně.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.