Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď pro nadbytečnost

05.03.2014

Dobrý den,
na RD jsem dostala výpověď pro nadbytečnost od svého zaměstnavatele z důvodu organizační změny. Podala jsem prostřednictvím svého právního zástupce v určené lhůtě žalobu na neplatnost ukončení pracovního poměru v průběhu RD, uvedená org. změna vůbec neproběhla, na mém místě je jiná zaměstnankyně na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mne přes svého právního zástupce vyzývá k dohodě o zpětvzetí výpověďi a následně i žaloby. Nabízí mi okamžité zaměstnávání - učitelka.Chce se tedy soudnímu sporu vyhnout. Nicméně mám obavy, že po nástupu do zaměstnání mne opět propustí pro nadbytečnost, protože už nejsem v ochranné době. Mým návratem totiž bude mít o 1 učitelku navíc, protože na mé místo byla před výpovědí přijata jiná učitelka na dobu neurčitou - proto jsem tedy předtím dostala výpověď pro nadbytečnost. Pokud tedy přistoupím na dohodu o zpětvzetí výpovědi a nastoupím zpět, co to pro mne znamená - budu vracet tříměsíční odstupné,.....? Bylo by možné si do dohody nechat ošetřit, abych nebyla následně po návratu do zaměstnání opět propuštěna pro nadbytečnost? Výpověď jsem obdržela v srpnu loňského roku. Nebo je možné a výhodnější ponechat žalobu, nepodepisovat dohodu o zpětvzetí výpovědi a vyjednat se novou pracovní smlouvu, abych se vyhnula případnému propuštění pro nadbytečnost po ochranné lhůtě? Děkuji mnohokrát za radu.

Dobrý den,
hlavním problémem je, že pokud čerpáte rodičovskou dovolenou, nemůžete dostat výpověď pro nadbytečnost. Skutečnost zda nadbytečnost skutečně existuje, je v tomto případě vlastně vedlejší. Pokud nyní vezmete zpět žalobu, nebo i když spor vyhrajete, výsledkem bude jen to, že výpověď nebude. Odstupné budete muset vrátit v každém případě, pokud bude Váš pracovní poměr trvat, tak na odstupné nárok není. Takže oběma způsoby se domůžete stavu, jakoby žaloba nebyla podána. Nic tedy nemůže zabránit zaměstnavateli, aby provedl organizační změnu a jedno místo skutečně zrušil. Pak je na něm, aby rozhodl, kterého svého zaměstnance propustí. Jinou otázkou je, zda byste v případě další výpovědi a další žaloby opět neuspěla, protože dle již proběhlých pracovněprávních sporů nelze za organizační změnu vedoucí k nadbytečnosti považovat situaci, kdy zaměstnavatel (chybně) přijme nového zaměstnance jako zástup za zaměstnankyni na RD a pracovní smlouvu uzavře na dobu neurčitou. To je stav, který zavinil sám a sám se s tím musí nějak vyrovnat, není to o tom, že by náhle v důsledku jeho rozhodnutí bylo třeba o jedno místo méně. Znamenalo by to ale zase další soudní spor. V případě, kdy chyba je nyní na straně zaměstnavatele a on má velký zájem na tom, abyste věc vyřešili mimosoudně, by se hodilo nějaké písemné oficiální vyjádření zaměstnavatele, že s Vámi po návratu z rodičovské dovolené počítá, že pro Vás práci má a bude Vás tak zaměstnávat, že nadbytečnost neexistuje. Když to bude existovat "černé na bílém" bude se pak hůře dokazovat, že mu vzniknula nadbytečnost a že Vás zaměstnávat nemůže. Vyjednání nové pracovní smlouvy nemá žádný smysl.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.