Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovství

01.03.2014

Dobrý den,

když jsem otěhotněla, zrovna jsme se s (ex)přítelem rozešli. On děti (dvojčata) chtěl, chtěl se starat, ale já již byla rozhodnuta s ním dále nebýt ve styku a přes všechna jeho vyjádření, že ho od dětí neodtrhnu, že si je vyžádá soudně atd. jsem s ním ukončila kontakt v tom smyslu, že děti nejsou jeho (chtěla jsem, aby mě nechal být).
Tak se také stalo. Před porodem na popud kamarádky jsem ho zkontaktovala a vyjádřil se tak, že bude trvat na testech otcovství a pokud vyjdou kladně, tak na střídavé péči a alimenty nebudou ve formě peněz, ale v naturáliích (při střídavé péči že mi žádné ani dávat nebude) a že se určitě nesmíří s tím, vidět děti jednou za 14 dní, ale mnohem častěji, tak at si to velmi dobře rozmyslím. Požádala jsem ho o mimosoudní cestu, odmítl, pouze chtěl poslat formulář o potvrzení otcovství, že mě vidět nechce.
Tak jsem to znovu utla s tím, že budeme žít každý svůj život a necháme to být.
Od narození dětí se neozval, bude jim nyní 15 měsíců. Rozleželo se mi to v hlavě, byla bych ráda, kdyby se spolu vídali, byť mám nového partnera a děti mu říkají tati.
Přeci jen, je to biologický otec a až budou starší, asi se budou ptát, proč nejsou ani jednomu z nás podobné, ještě tak, aby myslely, že jsou adoptované...to je snad lepší, když ho od mala budou vídat.
Ozvala jsem se mu tedy s tím, že bych byla ráda, kdyby se s nimi vídal a upravili bychom ten vztah (není zapsán v RL) a domluvili se na péči. On zareagoval tak, že jsem po něm chtěla, aby na nás zapomněl, tak toto učinil a má svůj život a novou přítelkyni, se kterou plánuje rodinu...
Tak jsem žádala, aby se se mnou sešel, abychom se dohodli, protože se bud můžeme dohodnout, nebo soudit a to by mu spíše nepomohlo, jelikož mu z platu strhávají exekučně cca 12 tisíc na dluhy (nyní mu zbývá cca 250000) a má jen základní mzdu. Bydlí u oné přítelkyně, jinak by byl bezdomovec. Tímto se chci také zeptat, zda by soud mohl určit střídavou péči i v tomto případě (máme stejné podmínky, on bydlí u přítelkyně, já u přítele, majetek nemáme žádný), kdy se od narození o děti vůbec nezajímal?
Jde mi také o to, aby si nemyslel, že si může nadělat dětí, kolik chce...a být v pohodě. Prostě z toho chci také touto formou vyvodit důsledky. Napsala jsem mu v sms, že je máme spolu a také se o ně spolu postaráme...poslala jsem mu fota, aby viděl, že mu jako z oka vypadly, snažila jsem se volat (dal mne do blokace), psát sms, nereaguje, na mail ani facebook také nereaguje...zřejmě zvažuje trestní oznámení za stalking (paradoxní, když se s ním jen snažím dohodnout v zájmu našich dětí) a pracuje u PČR, tedy zákony má zmáklé.
Netuším, kam se poděl ten hodný člověk, který se na miminka tak těšil...ale chápu, že po takové době, kdy už s tím byl smířen a považoval tento příběh za minulost (a sebe asi za dárce spermatu), není příliš štastný, že do toho pitvám znovu...
Ale já to tak cítím, nehledě i proto, že sice můj přítel by se nechal zapsat do rodného listu, ale nezdá se mi to fér vůči němu do budoucna, kdybychom se rozešli (abych podávala návrh na úpravu poměrů a výživného), každopádně otce bych uvedeného míti měla, už jen z toho důvodu, že pokud nebudu míti, nebude nárok na systém hmotné nouze a na další příspěvky a jako samoživitelka s rodičovským příspěvkem 3800 příliš neoslním. Dále jsem se chtěla zeptat, kdo bude platit testy otcovství, pokud dojde na soud a také, zda nebudu muset vracet porodné a přídavky na obě děti od jejich narození (na oboje bych neměla nárok, pokud bych byla posuzovaná s expřítelem - měl vysoký plat). Děkuji za odpověd, hezký den.

Dobrý den,
v prví řadě trochu teorie:
Odpověď zda zapsat nebo nezapsat otce do rodného listu má několik rovin, minimálně se dá rozdělit na rovinu právní a rovinu morální.
Sama nemůžete nechat otce zapsat otce do rodného listu. V podstatě lze určit otcovství pouze souhlasným prohlášením rodičů před matrikou popř. soudem, nebo nechat určit otcovství soudem (v řízení před soudem), a to na návrh Váš, otce nebo i dítěte, přičemž lhůta k podání návrhu není zákonem určena. Dítě i otec dítěte, který o dítěti ví, se mohou domáhat určení otcovství, a to kdykoliv !!!
Pokud jde o otázku, zda je to výhodné či nikoliv, tak to je průřez mnoha zákony a pravidly morálky. Dítě bude mít v kolonce otec napsáno „neurčen“, přijde o výživné od otce a Vy bude muset tento příjem, který je příjmem dítěte, nějak fakticky nahradit, přijdete i o případný příspěvek otce dítěte spojený se slehnutím (pořízením výbavy, porodem aj.) a ještě dítěti budete muset vysvětlovat, proč nemá otce, babičku, dědečka a další příbuzné z otcovy strany. S týmž problémem se pak ve společnosti bude potýkat i dítě. Navíc hrozí, že dítě bude jednou pátrat po otci a podá žalobu na jeho určení a nebo si otec vzpomene, že by mohl mít dítě a podá žalobu na určení otcovství. Proti tomu se nemůžete nijak bránit. Vaše dítě pak nemůže případně dědit po svém otci.

Z druhé strany se nemusíte s nikým dohadovat o způsobu výchovy a dalších záležitostech, protože budete mít plnou rodičovskou zodpovědnost. Otec, když bude v rodném listě zapsán, tak bude mít veškerá rodičovská práva k dítěti, bude mít právo na styk s dítětem a budete o důležitých záležitostech muset rozhodovat spolu.

Zároveň však neuvedením otce porušujete právo dítěte na otce, jeho rodinu a jejich péči o dítě. Dítě má teoreticky dle Úmluvy o právech dítěte, která je jen stěží právně vymahatelná, právo dle čl. 7 a 8 na to, znát oba své rodiče a právo na to, aby něj pečovali. Nicméně je to vymahatelné jen u soudu pro lidská práva a v praxi je to tak, že když je známa alespoň matka, tak se to příliš neřeší.

Vy byste se měla již definitivně rozhodnout, protože danou situaci jste na počátku také rozhodnula Vy a Vy jste rozhodnula, že Vaše děti svého biologického otce znát nebudou. To, že nyní měníte názor, koresponduje s právem dětí na to znát své rodiče, ale zasáhne do života dalších lidí, jejich biologického otce, muže, který je má tak rád, že by se chtěl stát jejich otcem i právně, do života přítelkyně Vašeho bývalého druha. Pokud podáte žalobu na určení otcovství, soud nařídí testy DNA, které pravděpodobně zaplatí ve sporu neúspěšná strana, tedy žalovaný biologický otec dětí. Počítejte ale s tím, že se asi před soudem bude probírat celá historie toho, proč dosud nebyla žaloba podána, že jste na začátku tvrdila, že on otcem není a veškeré peripetie, které se dosud staly. Jak uvádíte, ten hodný člověk, který se na miminka těšil, se dozvěděl hned na začátku, že není jejich otcem.
Vaše situace rozhodně není lehká, ale rozhodnutí takto zásadní věci, která ovlivní (nejen) Váš celý život, musíte učinit sama.

Pokud nemá dítě uvedeného otce v rodném listu, je pravda, že se orgán sociální péče musí zabývat tím, proč a primárně se má matka snažit zabezpečit příjmem od otce. Pokud však přesvědčivě tvrdí, že otce dětí nezná, tak se podmínka výživného od otce nevyžaduje.

Související právní ustanovení:

SDĚLENÍ

federálního ministerstva zahraničních věcí č. 104/1991 Sb. ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE

Č l á n e k 7

1. Každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud to je možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.

2. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, zabezpečují provádění těchto práv v souladu se svým vnitrostátním zákonodárstvím a v souladu se svými závazky vyplývajícími z příslušných mezinárodněprávních dokumentů v této oblasti se zvláštním důrazem na to, aby dítě nezůstalo bez státní příslušnosti.

Č l á n e k 8

1. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, se zavazují respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, jména a rodinných svazků v souladu se zákonem a s vyloučením nezákonných zásahů.

2. Je-li dítě protizákonně částečně nebo zcela zbaveno své totožnosti, zabezpečí mu státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, potřebnou pomoc a ochranu pro její urychlené obnovení.

Jako studentka nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete tak pobírat ode dne narození dítěte rovnou rodičovský příspěvek.
Pokud Vaše příjmy nepřekročí určitou hranici, můžete mít nárok na další sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, příspěvek v nouzi a podobně. Záleží však na tom, kde bydlíte, zda tvoříte společnou domácnost s rodiči, zda k Vám někdo stále má vyživovací povinnost (když stále studujete) a další faktory.
Narození Vašeho dítěte není primárním důvodem, proč byste měla přijít o sirotčí důchod, pokud budete nadále studovat a budete nezaopatřeným dítětem. Čerpán rodičovského příspěvku však může ovlivnit nárok na sociální dávky, protože se Vám tím zvýší příjmy.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.