Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

01.03.2014

Dobry den,
mam dotaz ohledne vyzivneho na dite. S manzelem se chceme rozvest. Zajimalo by mne zdali pri urcovani vyzivneho ktere by mel platit otec na dite se kouka i na prijmy matky? Jeste jsem se chtela zeptat zdali kdyz mi manzelchce dat dohodu 3000kc vyzivne a k tomu bude platit pulku na osaceni, krouzky, leky, vylety, zdalise tato dohoda da vlozit do rozsudku. Manzel mi nechce souhlasit s 5000kc ale ze si mam schovavat paragony. Bojim se ze kdyz to nebude v rozsudku pokud to jde tak ze mi to pak proplacet nebude. Dalsi dotaz se tyka vyzivneho na manzelku pred a po rozvodu. VIm ze je ted novy Obcansky zakonik a nevim zdali mam na prispevek na manzelku po rozvodu narok, kdyz rozvod bude dohodou. Jsou tam nejaka kriteria?Dekuji moc za informace.

Dobrý den,
především je třeba si uvědomit, že dohoda je dvoustranným aktem a pokud máte s nějakou částí plánované dohody o výživném problém, tak zkrátka s dohodou vyjádřete nesouhlas. Soud buď schválí dohodu o výchově a výživném dítěte, pokud bude pro dítě přínosem a nebo rozhodne ve sporném řízení. Zda by soud dohodou schválil i v části, kdy se rodiče zaváží, že budou hradit napolovic nárazová vydání, se nedá předem odhadnout, záleželo by na tom, jak by posoudil, zda je to vhodný způsob výživy dítěte. Také se nedá předem odhadnout, co by se dělo, kdyby jeden z rodičů odmítl tuto dohodu plnit a podílel by se jen na některých nákladech a nebo vůbec ne, vymahatelnost a dokazatelnost neplnění takového slibu bude vždy komplikovaná. V rozsudku ve sporném řízení by pravděpodobně soud rozhodl spíše o vyšším výživném, které by tak nějak průměrně pokrylo takovéto náklady než že by uložil povinnost se napůl podílet na nárazových nákladech na výchovu a výživu dítěte. I když zcela vyloučeno není žádné rozhodnutí soudu, je to vždy na konkrétním soudci a konkrétní situaci. Při rozhodování o výživném bude soud posuzovat hmotnou situaci všech tří zúčastněných osob, bude se zabývat zvlášť situací otce, matky i dítěte samotného. Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte. Pokud má tedy například otec vysokou životní úroveň, má dítě právo na stejnou životní úroveň, ale zároveň má mít také stejnou životní úroveň jako matka, která ji může mít nižší. Z tohoto musí soud při posuzování hmotné situace obou rodičů vycházet. Hmotnou situaci dítěte posuzuje například pro možnost, že dítě je vlastníkem nemovitosti (zděděné, darované...), ze které plyne nějaký příjem. I to je nutno v řízení o stanovení výše výživného zohlednit.
Pro dobu před rozvodem je nutno vědět, že stále trvá vzájemná vyživovací povinnost manželů, i když spolu manželé nežijí. Každý z manželů přispívá na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla zásadně srovnatelná. Poskytování majetkových plnění má stejný význam jako osobní péče o rodinu a její členy. Nemají-li manželé rodinnou domácnost, nese každý z nich náklady své domácnosti; to je nezbavuje povinnosti navzájem si pomáhat a podporovat se. Manžel má právo na to, aby mu druhý manžel sdělil údaje o svých příjmech a stavu svého jmění, jakož i o svých stávajících i uvažovaných pracovních, studijních a podobných činnostech.
Po rozvodu manželství uvádí nový občanský zákoník tato pravidla:
Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.
Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i zda
a) si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka,
b) si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem,
c) se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost,
d) se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo
e) je dán jiný obdobně závažný důvod.
Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.
Nezáleží tedy na tom, zda rozvod bude nesporný či sporný, ale na tom, zda soud vyhodnotí, zda jsou dány podmínky, abyste mohla mít nárok na výživné. Opět ale bude záležet na tom, zda manžel bude plnit svou vyživovací povinnost dobrovolně tedy na základě dohody a nebo, zda jej budete v této věci muset žalovat.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.