Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce

21.02.2014

Dobrý den, 28.7.2014 bych se měla vrátit do zaměstnání po RD - mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavateli se mám ozvat alespoň 2 měsíce před ukončením RD, zda mám zájem stále pracovat v jejich firmě. Pokud tak neučiním, bude z jejich strany ukončen prac. poměr dohodou. Se zaměstnavatelem se samozřejmě zkontaktuji a to i z důvodu, že nebudu moci pracovat již v dvousměnném provozu z důvodu, že bych nestíhala dávat a vyzvedávat děti do družiny a MŠ. Manžel svou pracovní dobu ovlivnit nemůže, ten to také nestíhá. Se zaměstnavatelem se tedy domluvím, že napíši žádost o úpravu prac. doby z důvodu výše uvedeného. Ve smlouvě mám prac. dobu uvedenou, obávám se tedy, že zaměstnavatel mé žádosti nevyhoví. Již jednou mi zde bylo poraděno, jak a z jakého důvodu mohu já ukončit prac. poměr ( co tam výslovně uvést ). Je možné, že zaměstnavatel vyhoví ( ale velice o tom pochybuji )ale problém řeším i jiný - do práce bych měla nastoupit 28.7.2014 a to jsou letní prázdniny ( tedy ani družina ani MŠ, nemožnost hlídání dětí ), tak z časových a organizačních důvodů ( syn nastupuje do první třídy, druhý do MŠ )bych chtěla návrat naplánovat na říjen 2014. A vůbec netuším jak to nejlépe řešit a zformulovat - zda do té žádosti o změnu prac. doby. A také, zda, v případě, že mé žádosti zaměstnavatel nevyhoví mám podat já dohodu o ukončení prac. poměru( kde bych tedy vysloveně chtěla uvést důvod - abych měla případně nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti )nebo ji automaticky podá zaměstnavatel. Samozřejmě se poohlížím i po jiné práci, i třeba na zkrácený úvazek, ale přeci jen do října, kdy bych chtěla do zaměstnání nastoupit, je "daleko" - v tom smyslu v případné žádosti o místo, že budu k dispozici až ta půl roku. Je nějaká rada na můj dotaz či dilema, které řeším? Děkuji a přeji krásný den.

Vážená paní,
podle mého názoru zaměstnavatel na dohodu přistoupí. Vaší situaci (prázdniny) lze řešit žádostí o neplacné volno. Zaměstnavatel není povinen žádosti o pracovní volno vyhovět ve všech případech. Má-li rodič zájem zůstat s dítětem doma i po dovršení 3 let věku dítěte, může požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného pracovního volna. Z pohledu zaměstnavatele lze rozlišit dvě situace:
• Situace, kdy zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a rodiče v práci omluvit. Jedná se například o situaci, kdy rodič nenastoupí po skončení rodičovské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, a vyrozuměl-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohl nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvodů. Samotná skutečnost nenastoupení do zpět do práce nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru. Viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. října 2008, více informací na http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/mohou-vas-vyhodit-z-prace-protoze-nesezenete-pro-dite-skolku/
• V ostatních případech zaměstnavatel vyhovět žádosti může, ale také nemusí. Jestliže žádosti nevyhoví, je rodič povinen nastoupit do práce nebo rozvázat pracovní poměr dohodou či výpovědí. V případě, že rodič do práce nenastoupí, může zaměstnavatel dát rodiči výpověď (popř. okamžitě ukončit pracovní poměr). Tato skutečnost pak může negativně ovlivnit i případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Rodič čerpající pracovní volno mezi třetím a čtvrtým rokem věku dítěte není v ochranné době, a tudíž není chráněn před případnou výpovědí.
Vzor žádosti o poskytnutí neplaceného pracovního volna
Žádost je adresována zaměstnavateli a musí obsahovat datum, místo a podpis žadatele.
Příklad: „Dne 12. února 2014 dosáhne moje dcera Johana tří let věku a tímto dnem mi končí rodičovská dovolená. Vzhledem k tomu, že jsem těhotná (očekávaný den porodu je 6. června 2014) a že má dcera nebyla přijata do předškolního zařízení a není nikdo, kdo by o dceru mohl pečovat, žádám o poskytnutí neplaceného volna do nástupu na další mateřskou dovolenou.“

Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.