Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství OSVČ

24.02.2014

Dobrý den,

jsem na mateřské (od 26.dubna 2013), kterou mám na 2 roky. Vzhledem k tomu, že mi v předchozím zaměstnání skončila smlouva na dobu určitou, pobírala jsem PPM díky ochranné lhůtě. Druhé miminko bychom, pakliže to půjde, chtěli ideálně za rok a půl, tedy navázat na 2 letou mateřskou.

Začala jsem podnikat jako OSVČ (tedy vedlejší poměr)a zajímalo by mě, jestli je možné díky podnikání dosáhnout na mateřskou i na druhé dítě. (Nyní jsem měla tu nejvyšší). Vím, o zákonných podmínkách, že musím být plátcem zdravotního pojištění 270 dní a posledních 180 dní, ale jde mi o to, zda se u podnikatelek vypočítává výše mateřské ze zaplaceného zdravotního pojištění nebo z příjmu (ten je minimální 15 000 Kč měsíčně)? Pakliže bych chtěla dosáhnout maxima, kolik bych si měla měsíčně platit? A pokud si budu dobrovolně platit zdravotní pojištění, je nutné platit i sociální? Práce na živnostenský list u firmy, pro které pracuji je dost nejistá, a tak se chci ještě zeptat, zda je možná varianta si začít platit minimum a pokud bych otěhotněla a stále pro současnou firmu pracovala, tak jednorázově před nástupem na mateřskou doplatila potřebnou sumu? A poslední dotaz - pakliže bych přestala pro současnou firmu pracovat, tudíž bych neměla nárok na mateřskou, mohu si alespoň zvolit délku rodičovské (3 roky) vyplněním formulářů na manžela?
Moc děkuji za pomoc a objasnění dotazů.

Ahoj Jitko,

posílám odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z nemocenského pojištění OSVČ je třeba splnit tyto podmínky:

- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM,
- účast na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na PPM,
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění OSVČ nebo ochranná lhůta po skončení tohoto pojištění,
- těhotenství skončilo porodem.

U OSVČ se pak výše dávek nemocenského pojištění stanoví z plateb pojistného na nemocenské pojištění OSVČ. Tyto platby nemají od 1.1.2014 vazbu na zálohy na pojistné na důchodové pojištění. Měsíční základ pro pojistné na nemocenské pojištění OSVČ nemůže být nižší, než 5 000 Kč. Současně je dána i maximální částka měsíčního základu pro pojistné na nemocenské pojištění OSVČ. Bohužel nevím, zda jste samostatnou výdělečnou činnost zahájila v roce 2014, nebo dříve, proto uvedu všechny možnosti:

1) Samostatnou výdělečnou činnost jste zahájila v roce 2014 – v tom případě je Váš maximální měsíční základ částka odpovídající polovině průměrné mzdy platné pro kalendářní rok 2014, tedy 12 971 Kč a nejvýše můžete zaplatit 299 Kč měsíčně (2,3 % z částky 12 971 Kč). Nelze u Vás určit maximální měsíční vyměřovací základ z naposledy podaného přehledu, protože jste žádný nepodala (a ani podat nemohla), proto se maximální měsíční základ rovná polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok, tedy pro rok 2014.

2) Samostatnou výdělečnou činnost jste zahájila v roce 2013 – zde je třeba ještě postup rozdělit na situaci, kdy jste samostatnou výdělečnou činnost v roce 2013 vykonávala méně, než ve 4 kalendářních měsících – pak platí, co je uvedeno u bodu 1).

Pokud jste samostatnou výdělečnou činnost v roce 2013 vykonávala aspoň ve 4 kalendářních měsících, pak se pro maximální měsíční základ pro pojistné na nemocenské pojištění OSVČ vychází z částky rovnající se průměru, který z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu na posledním přehledu o příjmech a výdajích (tedy za rok 2013) připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti. Je-li vypočtený průměr nižší než minimální měsíční základ, je měsíční základ roven minimálnímu měsíčnímu základu, tzn. 5 000 Kč a platba pojistného na nemocenské pojištění nemůže být vyšší, než 115 Kč.

3) Samostatnou výdělečnou činnost jste zahájila v roce 2012 – zde platí totéž, co je uvedeno v předchozím odstavci.

Protože pobíráte rodičovský příspěvek, považuje se Vaše samostatná výdělečná činnost za vedlejší, bez povinnosti v kalendářním roce, ve kterém jste zahájila výkon samostatné výdělečné činnosti, platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění. V následujících kalendářních rocích bude povinnost plateb záloh na pojistné na důchodové pojištění OSVČ záviset na výši Vašeho daňového základu.

Pojistné na nemocenské pojištění nelze jednorázově doplatit, je stanovena maximální částka, ze které se měsíční pojistné platí. Případné přeplatky na pojistném na nemocenské pojištění nad maximální výši měsíčního základu, se vrací po podání přehledu za kalendářní rok, ve kterém přeplatek vznikl.
V případě, kdy byste Vy neměla nárok na PPM, může být nárok na provedení volby výše rodičovského příspěvku odvozena od výše denního vyměřovacího základu pro PPM u otce dítěte.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.