Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Založení živnosti během rodičovské dovolené

19.09.2014

Dobrý den,
obracím se na vás s tímto problémem:
-momentálně jsem na RD (končí 1.11.2014)
-zároveň jsem se koncem minulého roku domluvila se svým zaměstnavatelem a dva dny v týdnu chodím vypomáhat na DPP (o synka se v mé nepřítomnosti stará manžel)
-příští měsíc bych ale chtěla zprovoznit svůj internetový obchod, k tomu si na živnostěnském uřadě otevřu ŽL na vedlejší výdělečnou činnost. Z předchozích dotazů v poradně jsem vyčetla,že když jsem na RD neodvádím zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Plátcem je v tomto případě stát. Je to tak? Jsem povinna ohlásit u zaměstnavatele a na zdrav.a soc. pojišťovně založení živnosti (když je vedlejší)?
Předem děkuji.

Dobrý den.
Pokud se bude jednat o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění). Výkon jiné činnosti není třeba zaměstnavateli ani oznámit, nestanoví-li Vaše pracovní smlouva, event. vnitřní předpisy jinak.
Zahájení samostatné výděleční činnosti je třeba oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Bližší infromace nalezente na webových stránkách Vaší pojišťovny. Podle ustanovení § 7 odst. 1 písm. c) a odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, je plátcem pojistného za osobu samostatně výdělečně činnou, která pobírá rodičovský příspěvek, stát i samostatně výdělečná osoba. Dle § 3a odst. 3 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění, pro tyto osoby, pokud uvedené skutečnosti trvají po celé rozhodné období, neplatí minimální vyměřovací základ. Vyměřovacím základem je v takovém případě skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.
Zahájení samostatné výdělečné činnosti jste povinná oznámit též příslušné OSSZ s tím, že jí oznámíte i důvody, pro které bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší. Dle § 3 odst. 4 zák. č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v platném znění jsou osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ) povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění, osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na nemocenské pojištění, pokud jsou účastny nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění u OSVČ je dobrovolná a vzniká na základě přihlášky. Co se týká účasti na důchodovém pojištění, OSVČ je v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení dosáhl v kalendářním roce aspoň rozhodné částky. Rozhodná částka je proměnlivá a v roce 2014 činí 62 261 Kč. Rozhodná částka se poměrně snižuje za každý měsíc, v němž nebyla vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána. Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trval nárok na rodičovský příspěvek. OSVČ je dále samozřejmě účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud se přihlásila k účasti na důchodovém pojištění. Bližší informace naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení - www.cssz.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.