Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Hmotná nouze

13.02.2014

Dobrý den.mám docela akutní dotaz jsem otec 10 leté dcery která mi byla soudem svěřena do výchovy přišel jsem o zaměstnání z důvodu pro nadbytečnost ne tedy z mé viny hledám zaměstnání ale nedaří se.Minulý měsíc jsem dostal poslední podporu v nezaměstnanosti a nyní jenom výživné které nepokryje ani potřeby dcery.Ptal jsem se nějaké sociální dávky podle Ú.P nemáme na nic nárok na přídavek na dítě protože jsem měl v loňském a předešlém roce příjmy nemáme,na hmotnou nouzi dle úředníků nemáme nárok proto že bydlíme v pronájmu a trvalé bydliště máme u mých rodičů, bylo mi sděleno ať nás živý moji rodiče ale jsou důchodci a nemůžou za nás platit nájem,energie a ještě nás živit.Už přemýšlím že se přihlásíme k trvalému pobytu na radnici jako bezdomovci budeme pak mít na nějakou pomoc nárok prosím o radu jak tuto situaci řešit.

Dobrý den,
pokud bydlíte v podnájmu u rodičů, tak Vám skutečně na nic nevznikne nárok, protože budete posuzování všichni dohromady. V případě, že by se jednalo o rodinný domek a byly to dvě bytové jednotky, tak by bylo možno uzavřít nájemní smlouvu na tuto oddělenou bytovou jednotku a pak už byste byli posuzováni jen vy a dcera a nárok by Vám vznikl.
V případě, že bydlíte úplně jinde než rodiče a jen u rodičů máte trvalý pobyt, pak tam, kde bydlíte požádejte o uzavření místo podnájemní smlouvy, nájemní smlouvy (pronajímatel to rád udělá, když je to pro potřeby příspěvku na bydlení) a dále požádejte o výjimku z trvalého pobytu. Dle § 3 odst. 4 zákona č. 117/1995 Sb. , o státní sociální podpoře Ministerstvo práce a sociálních věcí může v odůvodněných případech prominout podmínku trvalého pobytu. Souběžně požádejte o příspěvek na bydlení.
Podle zákona č. 111/2006 Sb., o hmotné nouzi požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc např. na zaplacení elektřiny nebo dceři na školu v přírodě, na jiné školní aktivity a potřeby. Dávka není nároková, ale pokud vše je tak, jak uvádíte, měl by úřad Vaší žádosti vyhovět a v tomto případě ani neobstojí argumentace úřadu, že Vás musí živit rodiče, jelikož je to pro vyřešení Vaší náhlé svízelné životní situace.
Mimořádná okamžitá pomoc
Je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Zákon stanoví šest takových situací:
1. Nejsou plněny podmínky pro poskytnutí opakovaných dávek, ale v případě neposkytnutí pomoci osobě hrozí vážná újma na zdraví. Dávku lze poskytnout v částce, která doplní příjem osoby do výše existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítěte do životního minima).
2. Postižení vážnou mimořádnou událostí (živelní pohroma, větrná pohroma, ekologická havárie, požár apod.) Dávku lze poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do výše 51 150 Kč.
3. Nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného např. se zaplacením poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů nebo v případě ztráty peněžních prostředků. Dávku lze poskytnout až do výše tohoto jednorázového výdaje.
4. Nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 34 100 Kč.
5. Nedostatek prostředků k uhrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí a na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 34 100 Kč.
6. Ohrožení sociálním vyloučením. Jde např. o situace osob vracejících se z vězení, z dětského domova a z pěstounské péče po dosažení zletilosti nebo po ukončení léčby chorobných závislostí. Dávku lze poskytnout až do výše 1000 Kč. V průběhu roku může být poskytnuta opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně částku 13 640 Kč.
Tolik mé informace a jsem s pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.