Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM, nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem

17.02.2014

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně peněžité pomoci v mateřství. Jsem těhotná, ale poslední dva roky jsem žila a pracovala v zahraničí. Pracovní poměr mi stále trvá, ale v současné době jsem v pracovní neschopnosti (ta byla vystavena v Čechách, kde mám i svého lékaře). Chtěla bych dostávat mateřskou v Čechách, ale podle ČSSZ na ni nemám nárok, z důvodu hrazení pojištění v zahraničí. Abych mohla čerpat českou mateřskou, musela bych být evidována v Čechách jako plátce pojištění. Je možné nechat se v době těhotenství zaměstnat například na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce? Budou tyto dohody dostačující a za jakých podmínek nebo musí být uzavřena klasická pracovní smlouva? Jak dlouho musí taková dohoda/smlouva trvat? Je možné mít například pracovní poměr na jeden týden (vytvoření nějakého projektu) a poté si zažádat o peněžitou pomoc v mateřství? Zároveň by mě zajímalo, jaké má můj zaměstnavatel povinnosti, co všechno za mě platí a po jak dlouhou dobu když budu mít dohodu, případně pracovní smlouvu.

Děkuji za odpověď

Vážená paní,
protože nesplňujete podmínku 270 kal.dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám v ČR nevznikne. Pokud byste byla účastníkem nemocenského pojištění (tj. byla byste někde zaměstnaná), nebo by alespoň trvala ochranná lhůta z tohoto pojištění, která při zániku pojištění v době těhotenství činí 180 dnů, měl by Vám vzniknout nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo pokud ještě plyne ochranná lhůta ze skončeného pojištění. V takovém případě rozhodne ošetřující lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnky, která doložila potvrzení orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 57 odst.1 písm.f)z.č. 187/2006 Sb.v platném znění). Uplynutím šestého týdne po porodu pak ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, pokud není pojištěnka nadále dočasně práce neschopná z jiných důvodů (§ 59 odst.1 písm.h) téhož zákona).
Nárok uplatníte na příslušných tiskopisech, které jí vystaví ošetřující lékař. Po ukončení pobírání nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem byste pobírala rodičovský příspěvek.
Pokud by Vám vznikl nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, tak po ukončení čerpání těchto dávek,Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.

Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než 10 000 Kč. Když bude měsíční příjem na základě dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč, tak bude v tomto měsíci daný příjem podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Když bude zaměstnanec u zaměstnavatele pracovat na základě více dohod o provedení práce, tak se budou příjmy sčítat.

U dohody o pracovní činnosti zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc.
Z odměny do 2499 Kč za měsíc zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí. U pracovního poměru se platí odvody na nemocenské pojištění vždy.
Aby Vám vznikl nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem,musí trvat účast na nemocenském pojištění, tj.pracovní smlouva či dohoda o pracovní činnosti., nebo alespoň ochranná lhůta z něj. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na nemocenské počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.