Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená

04.03.2014

Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat jsem na mateřské dovolené od září 2013 letos mě mateřská dovolená končí 16.3 a nastupuji na rodičovskou dovolenou,z loňské dovolené mě zbylo 19 dní které budu čerpat od 17.3,2014,mám nárok na letošní celou řádnou dovolenou?Bere se řádná dovolená jako odpracovaný dny,pokuď ano tak by jsem se měla vejít do 60 odpracovaných dnů a tím by mě vznikl nárok na celou letošní dovolenou nebo na to nárok nemám .Děkuji moc

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené a dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Z uvedeného vyplývá, že v roce 2014 se za odpracované dny bude počítat čerpání mateřské dovolené a dále čerpání zbylé dovolené za rok 2013, kterou budete čerpat v návaznosti na mateřskou dovolenou. Jelikož se mateřská dovolená i dovolená považují za výkon práce, odpracujete takto více než 60 pracovních dnů a vznikne Vám nárok na dovolenou za kalendářní rok 2014 –tu si můžete vyčerpat na základě Vaší žádosti v návaznosti na mateřskou dovolenou, resp. dovolenou z rok 2013. V takovém případě se Vám dovolená nebude z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Dobrý den,děkuji vám za rychlou odpověď z posledního dotazu na dovolenou,do zaměstnání jsem včera volala a bohužel mě dovolenou za rok 2014 neproplatí že na ní nemám nárok i když jak píšete vy nárok na Řádnou dovolenou mám,ťímto by jsem vás chtěla požádat jestli máte pro mě nějakou radu jak o dovolenou nepřijít.Děkuji

Dobrý den,
jen pro upřesnění – nebude se jednat o proplacení, ale o čerpání dovolené.
Doporučuji Vám Vašeho zaměstnavatele písemně požádat o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou podle § 217 odst. 5 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). O rodičovskou dovolenou požádejte tak, aby navazovala na čerpanou dovolenou.
Svoji žádost doplňte i dalšími ustanoveními zákoníku práce, zejm.:
- § 212 odst. 1, ve kterém je uvedeno, že zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok,
- § 216 odst. 2, který stanoví, že doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce,
- § 348 odst. 1 písm. b), podle kterého se dovolená považuje za výkon práce.
Dobrý den,tak vám píši jak jsem dopadla v zaměstnání když jsem žádala o čerpání řádné dovolené za letošek,bylo mě řečeno že volali na Úřad práce a že záleží na každé organizaci jestli dovolenou proplatí nebo ne,podle paragrafů nárok mám53 dní mateřská dovolená+19 dní loňská dovolená což 60 odpracovaných dní udělá,je možné kdyžž je to podnik který je pod městem že by měl takové možnosti a dovolenou jsem neměla šanci čerpat,když jsem se ohradila tím že od více právníků mám potvrzené že nárok mám tak mě bylo jen odpovězeno že každý právník jiný názor.Jinak vám moc děkuji za ochotu kterou pro nás všechny děláte. 
Dobrý den,
je mi líto, že jste se svou žádostí neuspěla.
Váš nárok vyplývá ze zákoníku práce, který je závazný pro všechny zaměstnavatele – rozhodně tedy není na vůli zaměstnavatele, zda podle něj bude postupovat nebo nikoli.
Je pravdou, že na řadu otázek jsou různé právní názory, nicméně v dané věci jsem se s jiným výkladem nesetkala.
Doporučuji Vám obrátit se na inspektorát práce – www.suip.cz, zde poskytují specializované právní poradenství v oblasti pracovněprávních vztahů, na základě podnětu pak mohou též kontrolovat dodržování příslušných předpisů u zaměstnavatele a event. ukládat pokuty. Nemohou však řešit konkrétní spory mezi zaměstnanci a zaměstnavateli - kompetentním orgánem v dané věci je soud.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.