Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Střídání rodičů

10.02.2014

Dobrý den,

rád bych se zeptal ohledně střídaní v péči o dítě mezi otcem a matkou.

Manželka je nyní na mateřské (porodila začátkem února), avšak po šestineděli bychom se chtěli "střídat" v péči o dítě.

Oba máme pracovní poměr na dobu neurčitou, a chci se zeptat, jestli bychom mohli jít oba na mateřskou střídavě, to jest otec na 1, 2, 3 týdny, pak matka na 1, 2? 3 týdny, a následně chodit do práce (zase střídave na těch X týdnů).

Představuju si, ře každých těchto X týdnů bychom museli opakovat proces, kde bychom mezi sebou sepsali dohodu o převzetí dítěte do péče, požádali u zaměstnavatele o aktualizovaný vyměřovací základ, navštívili úřady a pod?

Je tohle zákonem povolené? Jak se k tomu může postavit zaměstnavatel, kde bychom se z mateřské vraceli do práce a zas vraceli na mateřskou co X týdnů?

Rovněž, bylo by možné abychom pro zaměstnavatele vykonávali činnost v době co budeme čerpat PPM? Třeba formou DPP na jinou pracovní činnost v době pobíraní PPM?

Předem děkuji,

Dobrý den.
Mateřskou a rodičovskou dovolenou upravuje zákoník práce v § 195 a násl. Mateřská dovolená musí činit alespoň 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen poskytnout na žádost zaměstnance či zaměstnankyně, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Rodičovskou dovolenou mohou čerpat oba rodiče současně, mohou se střídat apod. Je možné požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou např. v rozsahu 1 měsíce, poté nastoupit do zaměstnání, poté opět požádat o rodičovskou dovolenou apod. Uvedený postup je však nestandardní a pro zaměstnavatele v mnoha ohledech náročný, doporučuji proto zaměstnavatele o zamýšleném postupu předem informovat.
Rodiče se mohou při pobírání peněžité pomoci v mateřství vystřídat. Počet střídání není omezen, minimální doba pobírání peněžité pomoci v mateřství musí činit alespoň 7 po sobě následujících kalendářních dnů. Podrobný postup není stanoven. Není vyloučeno, aby v dohodě o střídání se v péčí o dítě bylo uvedeno, které období bude pečovat o dítě otec (např. prvních 14 dnů každého kalendářního měsíce) a která matka. V takovém případě, pak není nutné při každém střídání sepisovat novou dohodu. Při dalším střídání se ani u jednoho z rodičů nezjišťují nové podmínky nároku na dávku a nevypočítává se nově denní vyměřovací základ. PPM se poskytuje ve stejné výši, v jaké byla tato dávka poprvé vypočtena.
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze mít příjmy ze zaměstnání, ze kterého tato dávka náleží ani v něm vykonávat činnost. Jiné příjmy (např. z dohody o provedení práce) mít lze, ovšem tuto dohodu nelze s totožným zaměstnavatelem uzavřít na výkon práce stejného druhu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.