Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek

10.02.2014

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je to s mateřskou u mojí manželky. Před rokum půl se nám narodila dcerak a manželka odešla na mateřskou. koncem roku ji však v práci skončila pracovní smlouva, kterou měla na dobu určitou. Co se ale stalo, je to že čekáme druhé mimčo, které se nám má narodit v červenci. Prosím o radu, jak je to s mateřskou dovolenou a s rodičoským příspěvkem. A jak je to s daněma, mam nárok na nějaké odpisy??
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S přáním příjemného zbytku dne se

Vážený pane,
základní podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství být účasten nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě 180 dnů od skončení zaměstnání. Jestliže manželka tyto podmínky nesplňuje, pak jí nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká. V tomto případě bude mít nárok na rodičovský příspěvek, a to od měsíce, kdy se dítě narodí.
Výši RP si může rodič zvolit podle aktuální situace rodiny. Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.
V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše RP z toho vyměřovacího základu rodiče, který je vyšší.
Volbu výše RP je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na RP. Možnost volby výše RP má rodič, který nebyl účasten nemocenského pojištění v případě, že druhý rodič splnil podmínku nároku na PPM nebo na nemocenské v souvislosti s porodem. Není tedy nutné, aby rodič, jehož denní vyměřovací základ byl použit pro výpočet výše RP, RP pobíral. Volbu výše RP nelze provést zpětně.
Orientační kalkulačku RP lze využít na
http://www.finance.cz/socialni-podpora/financni-kalkulacky/rodicovsky-prispevek/

Volba výše RP do 7600 Kč měsíčně
• Rodič může volit výši RP do 7600 Kč měsíčně, jestliže
– alespoň u jednoho z rodičů nepřevýšilo 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu částku 7600 Kč. Jedná se o rodiny, ve kterých hrubý příjem ani jednoho z rodičů nepřesahuje cca 10 900 Kč měsíčně.
– ke dni narození nebo převzetí nejmladšího dítěte nelze stanovit denní vyměřovací základ, protože v průběhu pobírání RP poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na PPM a nárok na RP na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na RP náležející na starší dítě.

Volba výše RP do 11500 Kč měsíčně
• Rodič může volit výši RP 11 500 Kč měsíčně, jestliže u jednoho z rodičů je 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v rozmezí 7600 Kč až 11 500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše RP nesmí přesáhnout vypočtenou částku. Jedná se o rodiny, ve kterých alespoň jeden z rodičů má hrubý příjem v rozmezí cca 10 900 Kč až cca 16 450 Kč měsíčně.

Tzv. čtyřletá varianta
• Nelze-li stanovit žádnému z rodičů k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ, pak RP činí do konce devátého měsíce věku dítěte 7600 Kč měsíčně. Od desátého měsíce do 4 let věku dítěte náleží RP ve výši 3800 Kč měsíčně. Tato varianta je výhodná pro rodiče, kteří jsou OSVČ vedlejší, a to z důvodu nižších odvodů na pojistné na důchodové pojištění – viz kap 23.3.
Daňové úlevy pro rodiny s dětmi
Sleva na dani na dítě
Poplatník (jen jeden z oprávněných – obvykle jeden z rodičů) může využít slevy na dani za kalendářní rok ve výši 13 404 Kč na každé vyživované nezaopatřené dítě (max. do 26 let), se kterým žije v domácnosti. Jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek, tj. 26 808 Kč.
Sleva na manželku (manžela)
Snížení daně o 24 840 Kč na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč.
OSVČ uplatňující výdaje procentem z příjmů nebudou moci (až na výjimky) uplatnit:
- daňové zvýhodnění na dítě;
- slevu na manželku/manžela bez vlastních příjmů.

Daňový bonus
Rodičům s nízkými příjmy, kterým nevzniká nárok na slevu na dani pro dítě, může vzniknout nárok na daňový bonus. Poplatník musí mít příjem v kalendářním roce alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. 51 000 Kč za rok (výše minimální mzdy v roce 2014 je 8500 Kč).
Daňové zvýhodnění (bonus na dítě) může poplatník uplatnit pouze na dítě, které žije s poplatníkem ve společné domácnosti a je nezletilé nebo zletilé až do 26 let věku, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání nebo díky zdraví se připravovat nemůže
a zároveň je to dítě vlastní nebo osvojené nebo v náhradní péči nebo dítě druhého z manželů nebo vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, ze kterých by si mohli slevu na dani uplatnit
Slevu naopak nelze uplatnit například na dítě druha/družky. Maximální bonus jednoho poplatníka na všechny uplatňované děti za rok činí 60 300 Kč.
Právní předpisy:
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.