Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovství dítěte

16.02.2014

Dobrý den,
ve Vaší poradně jsou konzultovány v drtivé většině případy, kdy se řeší nezájem otců o dítě a radí se maminkám, jak se domoci práv svých a svého dítěte. My bychom potřebovali radu z opačné strany. Můj syn má dítě (syna), bohužel vztah s jeho přítelkyní nevydržel, skončil rozchodem ještě před narozením dítěte. On ale zájem o syna má, navštěvuje ho, platí na něho, jeho matce přispívá, nikoliv penězi, ale na každou návštěvu (cca 2x v měsíci) nosí prášky na praní, pleny, oblečení apod. Jeho přítelkyně odmítá nechat jej napsat do rodného listu jako otce a zdůvodňuje to tím, že má málo peněz a takto by přišla asi o 2000Kč na sociálních dávkách. Najal si advokáta, ke kterému chodí na poradu a ten mu řekl, aby to řešil soudní cestou, jinak hrozí, že ho jeho bývalá přítelkyně před uplynutím 3 let udá, jako neplatiče a bude ho chtít tzv. "oškubat" (omlouvám se za ten výraz, ale příhodnější mne nenapadl.) Syn platí na dítě 3000Kč, nechává si částku pravidelně jako trvalou platbu strhávat z účtu pod názvem "příspěvek na dítě (jméno, dat. nar,. apod"). Neplatí ale výživné na neprovdanou matku. Ta navíc není na řádné MD, protože pracovala na tak nevýhodnou smlouvu, že nevznikl nárok na mat. dávky, takže je na dlouhodobé nemocenské. Nemáme z jejího jednání dobrý pocit a chtěli bychom vědět, jak dál postupovat. Ještě se na závěr omlouvám, že píšu za něho. Můj syn není, jak může vzniknout dojem, žádný maminčin mazánek. Jen nerad píše, raději řeší věci osobně. Takže mne požádal, zda bych nenapsala dotaz za něho.
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,
hlavním motivem pro řešení celé této svízelné situace by neměl být ani tak strach o to, že se matka jednoho dne rozhodne a podá ona žalobu na určení otcovství spojenou s určením výžvného, ale především rozhodnutí být dítěti otcem se všemi právy a povinnostmi, které právní určení otcovství přináší. Je totiž nutno podotknout, že i když žalobu na určení otcovství podá otec (může tak učinit kdykoliv, lhůta nevyprší), tak soud může ze své vlastní moci rozhodnout o výživném až tři roky zpětně a stejně nechá otci dlužné výživné zaplatit. Je tedy dobré, že dobrovolně placené výživné je takto konkrétně a dohledatelně odváděno z účtu na účet. V žalobě na určení otcovství stojí za to tuto skutečnost uvést, ale to nemá smysl připomínat, když otec dítěte již nyní má svého právního zástupce, který jistě bude hodnotným prosazovatelem jeho práv. Výživné neprovdané matce se v tomto řízení neřeší, matka by si musela sama podat žalobu na toto plnění a soud by se v jiném řízení zabýval tím, zda na toto výživné má nárok, na jak dlouho a v jaké výši.
Současná situace matce může vyhovovat jednak z finančních důvodů, protože příjem od otce nepřiznává a má tak snížený příjem společně posuzovaných osob, čímž dosáhne na sociální dávky, dopouští se tak ale samozřejmě podvodu. Výhodné to pro ni ale za situace, kdy výživné fakticky dostává, je také proto, že nyní je jediným zástupcem dítěte ona, dítě z hlediska práva žádného otce nemá, o dítěti plně rozhoduje sama, s Vaším synem se nemusí o ničem radit, nemusí řešit, zda s důležitými rozhodnutími týkajícími se dítěte otec souhlasí. Pokud se rozhdne, že ukončí možnost styku otce s dítětem, tak se také nic nestane, protože z právního pohledu je Váš syn ve vztahu k dítěti zcela cizí osobou a ta žádná práva nemá.
Bylo by na místě celou situaci znovu probrat s matkou dítěte, asi by vzájemné vztahy moc nevylepšilo, kdyby jí přišlo oznámení o podané žalobě až od soudu, aniž by o tom dopředu nějak věděla. Celá věc se dá vyřešit souhlasným prohlášením rodičů před matričním úřadem a nebo soudem a následně je dobré uzavřít dohodu o tom, komu bude dítě svěřeno do péče, jak bude stanoveno výživné a jak bude probíhat styk dítěte s druhýmrodičem. Pokud rodiče jsou schopni takovou dohodu uzavřít a tato dohoda není pro dítě nevýhodná, soud ji zpravidla schválí. Pokud by došlo k soudnímu řešení určování otcovství, soud zpravidla nařídí dokazování znaleckým posudkem s testem DNA, ten stojí cca 15 tisíc korun a zpravidla jej platí ve sporu neúspěšná strana, což by v případě žaloby podané Vaším synem byla odpůrkyně, tedy matka dítěte.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.