Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na mateřskou po výpovědi a nemocenské

07.02.2014

V půlce července 2013 jsem dostala výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti s ukončením pracovního poměru dohodou k 31.8.2013 s tím, že dostanu odstupné.
Bohužel jsem hned na začátku srpna utrpěla úraz, byla jsem v nemocnici a nastoupila jsem tedy na nemocenskou. Po propuštění jsem měla nemocenskou dál a to už sem byla doma, rehabilitovala atd, nemocenskou jsem skončila až v prosinci. Na žádný ÚP jsem se v září nehlásila, bylo mi tam řečeno, že mi nemocenskou platí sociálka na základě nahlášení zaměstnavatelem ( v srpnu jsem dávala neschopenku normálně do práce) a tím se mi o dobu nemocenské prodlužuje pracovní poměr. Ke konci prosince mě uschopnili, jela jsem pak do práce a tam mi mzdová účetní sdělila, že až k tomuto dni se mnou ukončují tedy pracovní poměr a poslali mi na účet odstupné. Pak jsem se nahlásila na ÚP, podporu zatím neberu, neboť mám to odstupné.
Ale teď to hlavní, proč to vlastně píšu tady, že V září jsem otěhotněla. Začala jsem se těšit na miminko a ostatní nějak neřešila Teď mi ale kamarádka říkala, že bych měla zkusit nárok na půlroční mateřskou od zaměstnavatele, protože porodím na asi v půlce června a pracovní poměr vlastně skončil až v tom prosinci a je tam nějaká ochranná lhůta.
Ale nevím, jestli se to počítá, i když jsem otěhotněla na nemocenské v době, kdy už jsem vlastně měla výpověď dávno podepsanou, jen byl pracovní poměr prodloužen neschopenkou, tedy ochrannou dobou.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Rozhodující je datum skončení pracovního poměru, nikoli okolnosti, které mu předcházely. Pokud pracovní poměr skončil v prosinci 2013 a v této době jste byla těhotná, běží Vám ode dne skončení pracovního poměru ochranná lhůta v délce 180 kalendářních dnů. Pokud do této ochranné lhůty bude spadat nástup na peněžitou pomoc v mateřství (6 – 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. Výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných ve skončeném zaměstnání.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě, postupuje se při určení rozhodného období tak, jako by k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství došlo v den, který bezprostředně následuje po dni, ve kterém skončilo pojištění. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580
Žádost o dávku, kterou vystavuje příslušný lékař (gynekolog) se podává bývalému zaměstnavateli.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.