Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na mateřskou po výpovědi a nemocenské

07.02.2014

V půlce července 2013 jsem dostala výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti s ukončením pracovního poměru dohodou k 31.8.2013 s tím, že dostanu odstupné.
Bohužel jsem hned na začátku srpna utrpěla úraz, byla jsem v nemocnici a nastoupila jsem tedy na nemocenskou. Po propuštění jsem měla nemocenskou dál a to už sem byla doma, rehabilitovala atd, nemocenskou jsem skončila až v prosinci. Na žádný ÚP jsem se v září nehlásila, bylo mi tam řečeno, že mi nemocenskou platí sociálka na základě nahlášení zaměstnavatelem ( v srpnu jsem dávala neschopenku normálně do práce) a tím se mi o dobu nemocenské prodlužuje pracovní poměr. Ke konci prosince mě uschopnili, jela jsem pak do práce a tam mi mzdová účetní sdělila, že až k tomuto dni se mnou ukončují tedy pracovní poměr a poslali mi na účet odstupné. Pak jsem se nahlásila na ÚP, podporu zatím neberu, neboť mám to odstupné.
Ale teď to hlavní, proč to vlastně píšu tady, že V září jsem otěhotněla. Začala jsem se těšit na miminko a ostatní nějak neřešila Teď mi ale kamarádka říkala, že bych měla zkusit nárok na půlroční mateřskou od zaměstnavatele, protože porodím na asi v půlce června a pracovní poměr vlastně skončil až v tom prosinci a je tam nějaká ochranná lhůta.
Ale nevím, jestli se to počítá, i když jsem otěhotněla na nemocenské v době, kdy už jsem vlastně měla výpověď dávno podepsanou, jen byl pracovní poměr prodloužen neschopenkou, tedy ochrannou dobou.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Rozhodující je datum skončení pracovního poměru, nikoli okolnosti, které mu předcházely. Pokud pracovní poměr skončil v prosinci 2013 a v této době jste byla těhotná, běží Vám ode dne skončení pracovního poměru ochranná lhůta v délce 180 kalendářních dnů. Pokud do této ochranné lhůty bude spadat nástup na peněžitou pomoc v mateřství (6 – 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. Výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných ve skončeném zaměstnání.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě, postupuje se při určení rozhodného období tak, jako by k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství došlo v den, který bezprostředně následuje po dni, ve kterém skončilo pojištění. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580
Žádost o dávku, kterou vystavuje příslušný lékař (gynekolog) se podává bývalému zaměstnavateli.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.