Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

16.02.2014

Dobrý den,

starší dítě bude mít 18.2. 3 roky, do té doby mi trvá 3letá rodičovská dovolená. Svého původního zaměstnavatele jsem kontaktovala ohledně možnosti návratu za poslední rok nesčetněkrát (chtěla jsem se vrátit do zaměstnání i ve 2 letech věku dítěte, to mi však nebylo umožněno), vždy se ale vymlouval a žádná pozice mi nebyla nabídnuta. Tudíž jsem si našla zaměstnání sama a k 1.11. nastoupila do jiného zaměstnání a předpokládala, že do konce zkušební doby se situace u původního zaměstnavatele objasní - zda se budu vracet či ne. Bohužel i přes mé výzvy se zaměstnavatel nevyjádřil, tudíž jsem nyní podepsala u současného zaměstnavatele k 1.2. novou pracovní smlouvu, je však na dobu určitou 3 měsíců a není v ní definována výpovědní lhůta. Nyní se konečně ozval původní zaměstnavatel, který sice pro mně nemá původní místo, ale nabídl mi, že se mám dostavit k pohovoru na jinou pozici a uvidíme. O mém současném zaměstnání samozřejmě neví. Má otázka zní, zda v rámci trvání rodičovské dovolené se mohu svobodně rozhodnout, kterému zaměstnání dám přednost a stávající pracovní poměr mohu ukončit s tím, že se vracím do původního zaměstnání a nemusím dodržet výpovědní lhůtu (když navíc není definována ve smlouvě), nebo bych měla na pohovoru u původního zaměstnavatele raději přiznat, že jsem již v jiném pracovním poměru, neboť nevím, zda jej budu moci ukončit ze dne na den, a kdyby mi původní zaměstnavatel náhodou nabídl zaměstnání, abych neměla problém? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
vrací-li se žena po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání, nemá zaměstnavatel povinnost zajistit ji stejné místo „židli“ jako před MD. Má pouze obecnou povinnost přidělit jí práci dle pracovní smlouvy.
Zaměstnavatel Vám tedy musí přidělit pracovní místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě. To, že se máte účastnit výběrového řízení na novou pozici, je sice hezké, ale zaměstnavatele to nezprošťuje povinnosti přidělit Vám pracovní místo odpovídající smlouvě. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít pozici, která odpovídá pracovní smlouvě, může Vám dát výpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti a náleží Vám odstupné.
Běží zde klasická výpovědní lhůta. Pokud pro Vás nebude mít po tuto dobu zaměstnavatel práci, budete doma a budete pobírat 100%. Rozhodně pro Vás je nyní důležité, 19.2.2014 nastoupit do zaměstnání a žádat zaměstnavatele o přidělení práce. Pokud byste tak neučinila, může to být bráno jako hrubé porušení pracovní kázně a můžete být propuštěna okamžitě.

Co se týká Vašeho nynějšího pracovního poměru, jde o pracovní poměr na dobu určitou a skončí Vám ke dni 30.4.2014. Pokud budete chtít tento pracovní poměr ukončit dříve, buď se se zaměstnavatelem dohodnete a ukončíte pracovní poměr k datu, který Vám bude vyhovovat, nebo budete muset dát výpověď a tam běží klasická výpovědní lhůta, jako u pracovního poměru ba dobu neurčitou. Výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy byla výpověď podána a trvá dva měsíce. Pokud ji tedy podáte teď v únoru, výpovědní lhůta začne běžet od 1.3 a pracovní poměr skončí posledního dubna. Ničemu tedy nepomůžete tímto krokem.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zpět do práce - personální poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.