Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna zaměstnavatele v průběhu RD - nárok na PPM

07.02.2014

Dobrý den,potřebuji radu…jsem na rodičáku do 3let věku dítěte, měla jsem nárok na mateřskou…termín porodu na druhé mimi7.3. papír na další mateřskou odevzdán a rodičák na první pozastaven. A volají mi z poráce protože se měnily firmy stará smlouva skončila dohodou k 31.12 2012 a od 1.1 2013 podepsána nová smlouva na dobu neurčitou, v tu dobu jsem už byla na rodičáku s prvním a že nemám nic odpracováno u nové firmy tak prý ted nedostanu mateřskou. jak jsem mohla jít pracovat když jsem byla na rodičáku s prvním a přepisem se pro mě nic přece nemění mi bylo řečeno…kde si pak stěžovat že někdo neudělal svojí práci jak měl. už v létě jsem hlásila že jsem znova těhotná a jak to vše bude..a ted tohle :?: vůbec to nechápu co ted mohu dělat? děkuji

Dobrý den.
Z hlediska pracovního poměru se pro Vás skutečně nic nezměnilo – máte opět uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou, máte nárok na mateřskou i rodičovskou dovolenou a po jejím skončení je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle původní pracovní smlouvy.
Účast na nemocenském pojištění, která je nezbytná pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, však nevzniká samotným uzavřením pracovní smlouvy, ale až dnem, ve kterém zaměstnanec začal vykonávat práci. Pokud jste od samého počátku čerpala rodičovskou dovolenou, účast na nemocenském pojištění Vám skutečně nevznikla a nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevzniká.
V souvislosti s péčí o dítě náleží ženám, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Rodičovský příspěvek na starší dítě se pobírá naposledy za měsíc předcházející měsíci, ve kterém se druhé dítě narodí. Výši rodičovského příspěvku můžete zvolit podle denního vyměřovacího základu otce dítěte, pokud splňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70% 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Rodičovský příspěvek do výše 7 600 Kč měsíčně můžete zvolit i v případě, že otec dítěte nesplňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, neboť dle § 30 odst. 4 písm. b) 117/ 1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.